Динаміка тарифу на послуги з передачі за 2019-2025 роки

Напередодні непростих регуляторних рішень

Епізод із новітньої енергетичної історії.

Сьогодні, хочу розповісти вам про один із епізодів енергетичної історії 2019-2020 років за участю ключового, опорного підприємства Об’єднаної енергосистеми України – НЕК «Укренерго».

Спитаєте, чому саме ці два роки? І чому саме НЕК «Укренерго»?

Тому, що саме 2019 та 2020 роки можна сміливо вважати періодом старту та одночасно повного демонтажу усіх базових ринкових принципів реформування енергетичного сектору визначених ЗУ «Про ринок електроенергії» від 2017 року.

Тому, що саме НЕК «Укренерго», стовідсотково державне підприємство попало першим під «роздачу» неринкового походження в липні- вересні 2019 році, коли його ринкова фінансова модель була «зламана», а наслідки в повній мірі проявилися вже в 2020 році.

В результаті належне виконання покладених законом на НЕК «Укренерго», функцій Оператора системи передачі, та диспетчеризації, Адміністратора балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг, Адміністратора комерційного обліку опинилося під неабиякою загрозою.

Цей історичний епізод документально описаний і зафіксований у постановах уряду, судових рішеннях, постановах НКРЕКП, законодавстві та найяскравіше висвітлений у фінансовій звітності НЕК «Укренерго» за 2019 – 2020 роки.

З неї, з фінансової звітності, і почнемо розповідь.

Про прибуток

До запуску нової моделі ринку електроенергії НЕК «Укренерго», як Оператор системи передачі підійшов повністю фінансово підготовленим з солідним, як на той час, нерозподіленим прибутком в 10 млрд грн ( на 01.01. 2019 року).

Проте вже за результатами 2020 року фінансовий стан НЕК «Укренерго» змінився кардинально і не в кращу сторону – чистий збиток від діяльності склав 27 млрд, «з’їв» накопичений в попередні роки неросподілений прибуток в 10 млрд грн і залишив на кінець 2020 року нерозподілений збиток у 17 млрд грн.

Про борги

Поточна дебіторська заборгованість за товари послуги надані НЕК «Укренерго» за 2019-2020 роки збільшилась на 10,5 млрд грн (з 0,2 грн до 10,7 млрд грн), або в 52,5 рази.

Поточна кредиторська заборгованість за послуги надані учасниками ринку НЕК «Укренерго», зокрема з балансування енергосистеми, в цей період також стрімко зросла.

Саме в ці, два згаданих роки, вважаю і був запущений борговий та збитковий мультиплікаційний ефект, який діє до цього часу.

Великим промисловим споживачам вдалося у 2019 обґрунтувати, а потім довести в суді та НКРЕКП корисність від «низьких» тарифів для НЕК «Укренерго», та які, врешті решт, понизили з первісних 347,3 на 1 липня 2019 року до 117,5 грн/МВт·год з 01 вересня 2019року під супровід "мирного волевиявлення" мітингуючих працівників металургійної промисловості під стінами НКРЕКП та НЕК «Укренерго».

Другий нокаутуючий фінансовий удар був закладений в прихованій можливості не оплачувати куплену електроенергію на балансуючому ринку та/або розраховуватися з великою затримкою.

В результаті, від НЕК «Укренерго» тільки за перший повний рік 2020 рік нової моделі ринку «втекло і безповоротно розчинилося» на оптово-роздрібних сегментах ринку, за приблизною оцінкою, 47, 5 млрд грн (10 + 27 +10,5).

Шалена, як на той час сума.

Потім прийшла війна, а з нею руйнації.

До згаданих економічних руйнацій додалися, з одного боку, фізичні пошкодження енергосистеми і потреба в додаткових коштах на відновлення і, з іншого боку, адміністративні чинники штучного стримування тарифів на електроенергію нікуди не поділися.

Знову перемогли останні.

На фото приведена динаміка зміни тарифів на послуги з передачі електроенергії за 2019- 2025 (проєкт).

Кореляції з впливом війни поки не побачив.

З надією, що Регулятор на наступному засіданні прийме всебічно обґрунтоване і правильне тарифне рішення на 2025 рік для ОСП та усіх ОСР з урахуванням усіх обставин та викликів.

Фінансові звіти - в допомогу.

З девізом Енергетична безпека = Національній безпеці.



Може зацікавити