У першому кварталі 2025 року більшість базових державних системних компаній на ринку електричної енергії, а саме НЕК «Укренерго», Енергоатом, Укргідроенерго, Центренерго, Київські теплові мережі (ТЕЦ-5, ТЕЦ-6), вперше за шість останніх ринкових років дружно показали «солідний» чистий прибуток.
На фото нижче приведена оновлена динаміка спостережень за 2018-2025 (І-квартал) роки.
Причини такого раптового прозріння достеменно невідомі.
Подейкують, що в цьому році раптово змінилася ринкова поведінка Енергоатома на ринку прямих контрактів та РДН. Спостерігаємо.
Проте, дійсні причини поки залишаються в тіні, бо з 27 грудня 2024 року неочікувано, несподівано та без особливих пояснень профільним міністерством була «публічно засекречена» публічно важлива інформація на РДН та на ринку прямих контрактів.
Інформація з балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг публічною взагалі ніколи і не була. Так, що ситуативно прорветься в медіапростір.
З цим, останнім актом закриття, прозорість ринку електроенергії у всіх законодавчих смислах наблизилася до нуля.
Разом з «нульовою прозорістю» втратили свої первісні смисли інші обов'язкові принципи: недискримінаційність, конкурентність, та відокремлення, а ринок електроенергії реально став нагадувати «чорний ящик».
Натомість, прозорість зникла, а прибуток з'явився. Новий ринковий парадокс, чи "разовий чарівний адміністративний пендель" - вважаю, скоро побачимо.
Нагадаю, що перший квартал поточного року для ОЕС України був важким з усіх точок зору після буремного руйнівного для енергосистеми 2024року. У лютому та на початку березня ще реально відчувався дефіцит генеруючої потужності та здійснювалися примусові обмеження споживання промислових споживачів (див друге фото).
На двох фото нижче ви можете ознайомитися з динамікою боргів на ринку електроенергії за 2024-І-квартал 2025 років тих самих базових державних підприємств, що зазначені у попередньому дописі «про чистий фінансовий результат».
Зверніть увагу на результати в останніх двох колонках в кожній таблиці.
Червоні від’ємні значення сигналізують про борговий дисбаланс між дебіторською та кредиторською заборгованостями енергетичних підприємств, який утворився з початку запуску повномасштабної моделі ринку електричної енергії, та в який учасники вступили «очищеними та просвітленими».
Проте, достатньо швидко учасники ринку на собі відчули справедливість українського прислів'я, яке завершується словами «решту віддавати вже нічим».
З одного боку, це може означати відсутність робочого капіталу та обігових коштів, які так необхідні для повноцінного проведення ремонтної кампанії та підготовки до прийдешнього ОЗП, а з іншого, що вже зроблений величезний колективний крок до серії ланцюгових банкрутств, якщо щось раптово стане тригером.
Очевидно, що такий стан однозначно заявляє, що механізм взаємного погашенням боргів вже не спрацює, час упущений, а причини зростання боргів не усунуті.
В «червоній зоні» знаходяться ключові гравці на ринку електричної енергії – НАЕК Енергоатом та НЕК Укренерго, у яких сумарний борговий дисбаланс складає близько 200 млрд грн.
З урахуванням «безнадійних боргів» та нормативних обсягів обігових коштів ця сума може суттєво зрости.
Варто також не забувати, що ці гроші ми вже запозичили у «майбутнього».
Звісно, що безапеляційний висновок з приведених даних робити не варто, це тільки частина «айсберга», а от підтримати та побажати ТСК Верховної Ради разом з усіма повноважними інстанціями державного рівня «розібрати на молекули» дійсні причини усіх негараздів на ринку електроенергії для їх негайної «консервації» та подальшого усунення, буде цілком доречно.
Всім гарного продуктивного тижня!