02.02.2023 Енергетичний пул експертів та журналістів зустрівся з Головою ГС «Всеукраїнська Енергетична Асамблея» Іваном Плачковим, щодо проходження ОЗМ 2022/2023 під час війни, поточного стану справ та викликів для паливно-енергетичного комплексу України в найближчий рік.
Обговорювали питання:
- Об’ємів лімітів НЕК «Укренерго» та їх розподіл від ОСР до споживача;
- Відсутності затверджених правил розподілу лімітів в ланцюжку від ОСР до споживача;
- Стан справ навколо ЗАЕС та можливий сценарій подій на станції під час деокупації;
- Доцільності і перспективності поширення практики встановлення малих газопоршневих електростанцій в мирний час в Україні за наявної структури генерації в Україні;
- Рівень споживання е/е, розрахунків споживачів, собівартості е/е, фінансування енергетики під час військового стану;
- Діяльності координаційного штабу в енергетиці при Кабміні;
- Модульні реактори та перспективи водню в Україні, алгоритм контролю безпеки;
- Модульні реактори та відмова від ЛЕП в США;
- Про необхідність написання кардинально нової концепції відновлення і розвитку об’єднаної енергосистеми України.
До вашої уваги декілька цитат:
«Необхідна посада Віце-прем'єр міністра з питань енергетики, а також професійна людина - енергетик з досвідом на цю посаду, яка буде координувати ПЕК України. На сьогодні не має людини яка в режимі online займається ПЕК України».
«В мене великі побоювання. Чи буде пригодна ЗАЕС після деокупації? Чи зможемо ми відремонтувати реактори, щоб вони працювали? Від окупанта слід очікувати будь що. Де реальна оцінка «Енергоатома», чому компанія відмовлялась від місії МАГАТЕ? Після заяв пана Гроссі про порушення семи компонентів з безпеки АЕС росіянами, світова спільнота зрозуміла – потрібні санкції до «Росатома», це ядерний тероризм. Де логіка в «Енергоатома», якому експертна оцінка пана Гроссі не була потрібна?»
«Перспектива в будівництві малих газопоршневих електростанцій в мирний час в Україні значна. Однак питання на яке має бути відповідь - економічна привабливість. Все залежатиме від ціни на газ. І чи можна сьогодні в умовах нинішнього ринку зробити обґрунтування. Поки відповіді я не маю».
«Я стверджую, що в Україні на рівні відповідних відомств не розробленого і не затверджено алгоритму/правил розподілу лімітів, доведених НЕК Укренерго до операторів системи розподілу (ОСР), колишні обленерго, і в результаті встановлених графіків ОСР кінцевим споживачам. Населення скаржиться, що графіки постачання не системні та впроваджуються як заманеться. І багато в чому вони праві. Однак, щоб перевірити справедливість встановлених графіків забезпечення електроенергією споживачів, спочатку координаційним штабом в енергетиці потрібно розробити алгоритм за яким буде розподілятись електроенергія в залежності від ситуації в областях, на сьогодні системи не має».