Транзит газу
Транзит газу в липні не збільшився попри зупинку газогонів в обхід України.
У липні 2021 року транзит природного газу українською ГТС до країн Європи склав 3,848 млрд куб. м. За звітний період Оператор ГТС України протранзитував до Польщі 0,34 млрд куб. м газу, до Словаччини – 2,514 млрд куб. м, до Угорщини – 0,804 млрд куб. м, до Молдови – 0,189 млрд куб. м.
Як і попереднього місяця, середньодобовий транзит становив 124 млн куб. м. «Газпром» використовує всі раніше заброньовані потужності та не виявив зацікавленості у додаткових транзитних потужностях попри рекордне зростання цін на європейських ринках газу, низькі для цього періоду обсяги газу в європейських газових сховищах і планову зупинку маршрутів Ямал-Європа та «Північний потік-1».
Транспортування газу з ЄС в Україну
У липні обсяг транспортування газу з ЄС в Україну склав майже 498 млн куб. м – це найбільший показник у 2021 році. Eкспорт разом з реекспортом природного газу з України до країн Європи в липні становив 54,38 млн куб. м.
Варто зазначити, що 93% обсягу газу імпортовано віртуальним реверсом з Угорщини та Польщі. Нагадаємо, після анбандлінгу Оператора ГТС України, за умовами діючого контракту з «Газпромом», необхідні обсяги імпортованого/експортованого палива можна заміщувати віртуально, тобто робити взаємозалік між операторами ГТС двох країн. Це дозволяє компанії суттєво зекономити на транспортуванні.
Залишається відкритим питання щодо створення віртуальної точки зі Словаччиною. Оператор ГТС України продовжує працювати в цьому напрямку – створена відповідна робоча група з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, з ACER.
«Сенс віртуальних точок навіть не в економії, а в розширенні можливостей для імпорту газу. Якщо раніше нам потрібно було фізично вивести газ для транзиту, а потім в обмежених обсягах качати назад, то зараз все значно простіше. Фактично ми можемо імпортувати газ в обсягах транзиту за допомогою віртуального реверсу. Це зняло багато питань, багато технічних і фізичних обмежень. Частково успіх закачування у сховища минулого року відбувся завдяки віртуальним точкам. Більшу частину газу Україна імпортувала через віртуальний реверс, тому вкрай важливе збереження транзиту газу через Україну і після 2024 року», – коментує гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон.