ПАТ «Донбасенерго»

ПАТ «Донбасенерго» пропонує вжити дієвих заходів для стабілізації вітчизняного ринку електричної енергії

ПАТ «Донбасенерго» звернулося до Прем'єр-міністра України О. В. Гончарука, міністра енергетики та захисту довкілля України О. А. Оржеля, голови Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг А. М. Геруса, голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг В. В. Тарасюка з відкритими листами щодо ситуації, яка склалася на ринку електроенергії України.

Внаслідок значного зростання імпортних поставок електроенергії в енергосистему України, а також зниження споживання електроенергії у зв’язку з поточними тенденціями в металургії та аномально теплим листопадом середня ціна baseload на ринку «на добу наперед» (РДН) з урахуванням акцизу для виробників електроенергії склалася в листопаді на рівні 1282 грн/МВт·г.

Різке зниження цін на РДН пов'язано з тим, що, відповідно до Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії (PSO), Гарантований покупець змушений здійснювати продаж надлишків нереалізованої на аукціонах електричної енергії за ціною, яка не перевищує ціни її купівлі у виробників, а саме левова частка з виставленого на продаж обсягу електроенергії Гарантованого покупця була заявлена на продаж за ціною 567 грн/МВт·г.

Також упродовж місяця заявки на продаж імпортної електроенергії та електроенергії деяких генеруючих компаній виставляються на РДН у пікові години споживання за цінами, близькими до ціни Балансуючого, що через недосконалість Правил ринку в будь-якому випадку забезпечить продавцям продаж нереалізованого на РДН обсягу за фіксованою ціною на балансуючому ринку.

У той же час за подібної стратегії продажів, що грає на пониження середньої ціни РДН, завдаються збитки державним підприємствам, таким як ПАТ «Центренерго» та Гарантований покупець, який нарощує таким чином свій дефіцит коштів для сплати за «зелену» електроенергію.

Також за ціни, яка склалася на РДН, теплова генерація, що має собівартість виробництва електроенергії на рівні 1500-1600 грн/МВт·г, працює в колосальний збиток, не забезпечуючи покриття виробничих витрат. ТЕС не спроможні закуповувати вугілля та виконувати ремонтні програми перед осінньо-зимовим максимумом споживання, що ставить під загрозу можливість підтримання в робочому стані маневреного обладнання для оперативного покриття зимових піків в ОЕС України та підсилює залежність країни від імпортної електроенергії.

З огляду на вищезазначене, ПАТ «Донбасенерго» звернулося до регулюючих органів з пропозиціями вжити дієвих заходів для стабілізації ринку електричної енергії та розглянути доцільність внесення деяких змін до документів, що регламентують відносини суб’єктів на ринку, а саме:

  • удосконалити механізм PSO шляхом внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, якими дозволити подавати Гарантованому покупцю заявки на участь у продажу електричної енергії на організованих сегментах ринку за ціною, яка може перевищувати ціну купівлі електричної енергії на електронних аукціонах для забезпечення виконання спеціальних обов’язків у виробників електричної енергії. Такі зміни дадуть змогу забезпечити Гарантованого покупця фінансовим ресурсом для виконання в повному обсязі зобов’язань зі сплати за «зелену» електроенергію без додаткового підвищення тарифу ОСП;
  • сприяти якнайшвидшому впровадженню НЕК «Укренерго» повноцінного ринку допоміжних послуг та проведенню ОСП аукціонів на допоміжні послуги, за результатом яких генерація змогла б покривати витрати на підтримання в стані готовності обладнання, що потрібно ОСП для забезпечення стабільності роботи ОЕС;
  • внести зміни до Правил ринку, якими передбачити введення двох різних цін на купівлю та продаж електроенергії на балансуючому ринку, що знизить зловживання з боку учасників ринку та забезпечить теплову генерацію економічно обґрунтованими цінами на послуги балансування хоча б на рівні паливної складової собівартості виробництва;
  • внести зміни до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, якими збільшити price cap (цінові обмеження на ринку) у денну зону доби, що дасть змогу тепловій генерації в період підвищеного попиту на електроенергію компенсувати збитки від її продажу в період профіциту пропозиції та в нічну зону доби, а також здійснити акумулювання коштів на проведення ремонтних програм для забезпечення стабільності поставок електроенергії в ОЕС;
  • обмежити імпорт з Республіки Білорусь та РФ.

ПАТ «Донбасенерго»

Може зацікавити

Юрій Саква про ринок електроенергії
Юрій Саква про ринок електроенергії