Міністерство енергетики та вугільної промисловості України реорганізує і зіллє державні вугільні підприємства в новостворене держпідприємство «Національна вугільна компанія» (НУК), на яке до кінця року будуть переоформлені всі дозвільні документи.
Відповідна норма передбачена планом заходів на 2017 рік щодо реалізації Концепції реформування і розвитку вугільної промисловості на період до 2020 року, яку уряд оформив розпорядженням №733 від 24 травня і зміг оприлюднити у «Урядовому кур'єрі» лише 21 жовтня.
Згідно з документом, до кінця року передбачається також оптимізувати структуру відокремлених підрозділів «Національної вугільної компанії», зокрема, створити проектно-науковий центр і сервісно-технічний центр з обслуговування і ремонту устаткування, а також ліквідувати непрофільні активи, провести інвентаризацію наявного технологічного потенціалу вугільних підприємств і передати об’єкти соцсфери на баланс місцевих бюджетів.
Намічено, що до початку наступного року буде розроблено комплексну програму роботи вугільних підприємств з визначенням переліків перспективних і неперспективних шахт, що підлягатимуть ліквідації.
Крім того, план заходів передбачає внесення правок до держбюджету-2017 для виділення додатково 800 млн грн на модернізацію і технічне переоснащення шахт і 100 млн грн – на придбання засобів індивідуального та колективного захисту.
Уряд також схвалив розробку законопроекту про оподаткування підприємств вугільної галузі.
Концепція передбачає збільшення видобутку вугілля на вугільних держпідприємствах у 2017 році до 6,3 млн тонн, в 2018 році - до 8,7 млн тонн, а в 2019 і після - понад 10 млн тонн у порівнянні з 5,8 млн тонн в 2016 році, 6,7 млн тонн в 2015 році і 7,8 млн тонн - в 2014 році.
Державний вугільний сектор в минулому році отримав 2,5 млрд грн збитків від виробництва вугілля, які частково були покриті бюджетної підтримки в 1,2 млрд грн. У 2015 році при збитках в 2,5 млрд грн бюджетна підтримка склала 1,372 млрд грн, а ще роком раніше при збитках в 5 млрд грн підтримка досягала 4,1 млрд грн.