Загальний видобуток нафти 13 країн ОПЕК в середньому склав 27,33 мільйона барелів на добу у вересні 2021 року, що на 0,49 мільйона барелів на добу більше в порівнянні з попереднім місяцем. В основному видобуток збільшився в Нігерії, Саудівській Аравії та Іраку, – зазначається в щомісячній доповіді ОПЕК, повідомляє OilPoint.
Так, видобуток нафти у вересні в порівнянні з серпнем в Іраку зріс на 84 тисячі барелів на добу, в Саудівській Аравії – на 139 тисяч, в Нігерії – на 156 тисяч, в Кувейті – на 26 тисяч, а також в ряді інших країн. Скорочення видобутку в Лівії склало 5 тисяч барелів на добу, 6 тисяч – у Конго і 1 тисяча барелів на добу – в Екваторіальній Гвінеї.
ОПЕК+ через падіння попиту на нафту, викликаного пандемією коронавірусу, з травня минулого року скоротив свій видобуток на 9,7 мільйона барелів на добу. Ситуація поступово корегувалася, а з серпня 2021 року альянс збільшив видобуток на 400 тисяч барелів на добу щомісяця, розраховуючи до кінця вересня 2022 року поступово вийти зі своїх зобов’язань щодо його зменшення.
В угоді від ОПЕК беруть участь тільки 10 з 13 країн – з неї виключені Іран, Венесуела і Лівія. Базою відліку для всіх узятий жовтень 2018 року, а для Росії і Саудівської Аравії – показник в 11 мільйонів барелів на добу. Однак з травня 2022 року погоджено підвищення бази скорочення видобутку нафти для РФ, Саудівської Аравії, ОАЕ, Іраку і Кувейту. Для Росії і Саудівської Аравії вона підніметься до 11,5 мільйона барелів на добу.
Організація також знизила прогнози щодо видобутку нафти поза організацією на 2021 і 2022 роки на 210 тисяч і 130 тисяч барелів на добу відповідно – до 63,64 мільйона барелів на добу в поточному році і до 66,66 мільйона барелів на добу в наступному році, йдеться в жовтневій доповіді організації.
«Прогноз щодо зростання видобутку рідких вуглеводнів поза ОПЕК в 2021 році був переглянутий вниз на 0,3 мільйона барелів на добу в порівнянні з прогнозом минулого місяця, до 0,7 мільйона барелів на добу рік до року», – йдеться в доповіді.
Таке зниження пов’язане головним чином з падінням видобутку рідких вуглеводнів в серпні на 0,6 мільйона барелів на день в місячному вираженні, в основному в країнах ОЕСР Північної і Південної Америки через перебої з видобутком нафти в Мексиканській затоці в США, форс-мажору на канадській ділянці нафтоносних пісків Suncor і на морській платформі в Мексиці, повідомила організація.
При цьому ОПЕК трохи підвищила оцінку видобутку нафти і конденсату в країнах поза організації в 2020 році – до 62,98 мільйона барелів на добу (минула оцінка становила 62,93 мільйона барелів на добу).
«Прогноз зростання видобутку в країнах, що не входять в ОПЕК, на 2022 рік підвищений на 0,1 мільйона барелів на день… і тепер становить 3 мільйони барелів на день в річному вираженні», – також зазначається в доповіді.
В якості основних драйверів зростання в 2022 році автори перераховують Росію (на 1 мільйон барелів на добу), США (0,8 мільйона барелів на добу), а також Бразилію, Норвегію, Канаду, Казахстан, Гайану і інші країни, що не входять в ОПЕК. Проте, невизначеність в деяких фінансових і операційних аспектах видобутку в США залишається високою, підсумовують вони.
ОПЕК погіршила прогноз щодо світового попиту на нафту в 2021 році: тепер чекає зростання на 5,8 мільйона барелів на добу замість 6 мільйонів барелів, йдеться у вересневій доповіді організації.
При цьому прогнози на останній квартал поточного року в цілому позитивні, враховуючи сезонний попит та можливість переходу з газу на нафту в секторі виробництва електроенергії.
За оцінкою ОПЕК, світовий попит на нафту в 2021 році складе в середньому 96,6 мільйона барелів на добу.
«Прогноз зростання попиту у 2022 році збережено на рівні оцінки минулого місяця в 4,2 мільйона барелів на добу», – також говориться в доповіді. На прогноз вплинули очікування суттєвого економічного зростання в основних країнах-споживачах при поступовому виході з пандемії коронавірусу.
Організація прогнозує, що попит на нафту в 2022 році досягне 100,8 мільйона барелів на добу, що перевищить «доковідний» рівень.