Європейські газові сховище більш ніж на 94% заповнені природним газом, однак значна частина цього газу належить Газпрому. Про це повідомила директор з комунікацій НАК «Нафтогаз України» Альона Осмоловська під час круглого столу з транзиту газу «Загрози та колискові після 2019 року: Російська стратегія щодо створення виклику енергобезпеці України та Молдови», організованого Dixi Group.
«Яким чином цей газ у сховищах буде використаний і чи буде поданий в критичний момент — залишається відкритим питанням. Тому не варто розслаблятись нашим європейським колегам», — відзначила Осмоловська.
Вона також вказала на ризики переривання транзиту російського газу до Молдови, яка не лише споживає газ для побутових потреб, але і генерує з нього електроенергію.
«Уявіть собі ситуацію, коли немає газу, зупиняється все, не можна включити обігрівач, немає світла, немає нічого. Це критична ситуація і може бути гуманітарна катастрофа», — сказала представниця Нафтогазу.
2019 року завершуються контракти між Нафтогазом та Газпромом про купівлю та транзит російського газу. На фоні будівництва Газпромом газопроводів в обхід української ГТС, існує ризик зупинки чи обмежень транзиту через Україну.
З початку 2019 року спостерігається ріст обсягів транзиту газу з Росії до Європи. В Нафтогазі пов'язують цю тенденцію з ростом закачування газу до підземних сховищ в Європі — на тлі непевності в долі транзиту газу через Україну.
У свою чергу, Україна оголосила про план накопичити близько 20 млрд куб. м природного газу у власних сховищах та відпрацьовує роботу газотранспортної системи в реверсному режимі.