Зберігання природного газу в Україні у 2020 році

На початок 2021 року вітчизняні ПСГ були наповнені до 23,5  млрд куб. м газу* – це найвищий показник на початок нового року за останнє десятиріччя. З них 7,7 млрд куб. м належать іноземним компаніям з 24 країн.

За перший рік роботи після анбандлінгу на базі Укртрансгазу сформовано самостійного оператора ПСГ. Він забезпечив рівень наповнення українських газосховищ, необхідний для проходження опалювального сезону. Більш того, за підсумками 2020 року Україна майже в чотири рази збільшила обсяги зберігання газу, що належать нерезидентам.

Відбір газу з ПСГ

У жовтні-грудні минулого року з українських ПСГ відібрано 4,6 млрд куб. м газу, що на 60% більше, ніж за аналогічний період 2019 року. Усього протягом 2020-го рівень відбору склав 7,8 млрд куб. м газу.

Запас природного газу в ПСГ

Станом на 01.01.2021 запас природного газу у підземних газосховищах становить 23,5* млрд куб. м газу. Це на 25% перевищує показники минулого року.

Використання послуг «Митний склад»** та «short haul»***

Станом на 01.01.2021 іноземні трейдери зберігають в режимі «Митний склад» 7,7 млрд куб. м газу. Це в 3,8 рази більше, порівняно з аналогічним періодом минулого року. З них у «short haul» режимі накопичено 4,7 млрд куб. м.

Компанії-резиденти зберігають в режимі «Митний склад» 0,9 млрд куб. м, що в 3,1 рази більше, ніж у 2020 році. З них обсяг газу, переданого до ПСГ в режимі «short haul», дорівнює 0,5 млрд куб. м.

Замовники послуг зберігання газу

Оператор газосховищ України завершив 2020 рік, маючи договірні відносини з 848 компаніями (на початок 2020 року - 651 компанія). При цьому кількість замовників-нерезидентів протягом 2020-го подвоїлися – до 90 компаній з 24 іноземних країн. На початку 2020 року в Україні свій газ зберігали представники 14 іноземних держав.

«Перший рік роботи самостійного Оператора газосховищ України, безумовно, успішний. Ми скористалися ситуацією на світовому газовому ринку, щоб створити необхідні для українських споживачів запаси газу, а також залучити нових іноземних замовників. За оцінками наших клієнтів цьому сприяли конкурентоспроможний тариф на зберігання газу та спеціальний тариф на транспортування газу «short haul». Також важливу роль відіграв ріст довіри до нас з боку міжнародної спільноти завдяки системним реформам, зокрема, завершенню анбандлінгу Оператора ГТС», – зазначив т.в.о. генерального директора Укртрансгазу Сергій Перелома.

* без урахування запасів Вергунського ПСГ, що знаходиться на тимчасово окупованій території Донецької області;

** «митний склад» – митний режим, що дає змогу клієнту зберігати природний газ в газосховищах України до 1095 днів без сплати податків та митних зборів;

*** «short haul» – послуга, що дає можливість отримувати знижку на транспортування між визначеними точками входу або виходу на міждержавних з'єднаннях (потужність з обмеженнями), в тому числі для подальшого зберігання природного газу в ПСГ України.

Укртрансгаз

Може зацікавити