Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 23 вересня затвердила Порядок проведення розслідувань порушень на ринках електроенергії та природнього газу. Відповідне рішення було прийняте на засідання регулятора, повідомляє ExPro.
У Порядку проведення розслідувань передбачено, що заявником до НКРЕКП про порушення на ринку можуть бути усі суб’єкти ринку, крім побутових споживачів.
Також Порядок визначає обтяжуючими обставинами для компанії, яка ймовірно винна у порушеннях, а саме – приховування самого порушення та його наслідків, повторне порушення.
Серед пом’якшуючих обставин регулятор визначив – визнання компанією своєї вини, негайне припинення порушення та зменшення його негативних наслідків. НКРЕКП проводить розслідування з метою сприяння конкуренції на ринках.
Період розслідування становить не більше 3 років, які передують початку розслідування. Учасник ринку має протягом 10 днів надати до регулятора всю запитувану інформацію, також він має право попросити про продовження терміну надання інформації.
Розслідування може бути розпочате в результаті виявленого порушення у процесі моніторингу ринку або за заявою учасника ринку. Рішення про початок розслідування приймається на засідання НКРЕКП (у випадку ринку газу воно має бути погоджене із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства). У разі початку розслідування комісія оголошує об’єкт та суб’єкт (компанію проти якої буде вестись розслідування). Компанія або компанії повідомляються регулятором про початок розслідування щодо них.
Розслідування проводиться до 3 місяців, проте може бути подовжене на 1 місяць. Підрозділ НКРЕКП проводить слухання (наради) для з’ясування обставин справи.
Регулятор може зробити компанії, по відношенню до якої ведеться розслідування, пропозицію про визнання вини. Компанія може ознайомлюватися із матеріалами розслідування та надавати свою позицію.
По завершенню розслідування підрозділ НКРЕКП має підготувати висновок, який надсилається підозрюваній компанії. Остання має за 10 днів ознайомитися та надати (за бажанням) свої контраргументи.
Далі, висновок розглядається на засідання НКРЕКП, яка може прийняти наступні рішення:
- закрити розслідування (за відсутності доказів);
- провести перевірки компанії, яка потрапила під розслідування;
- звернутися до Антимонопольного комітету (у випадку порушення конкурентного права);
- звернутися до правоохоронних органів (у випадку кримінального злочину);
- звернутися до суду;
- ініціювати зміни в законодавство для усунення неналежної роботи ринків газу або електроенергії.
В коментарі для агентства ExPro, член комісії Ольга Бабій повідомила, що новий Порядок дозволить пришвидшити реакцію регулятора на можливі зловживання на ринку.
«На сьогодні, це тривалий процес. З моменту виникнення обставини це займає часу до трьох тижнів. Це досить нешвидке регулювання… Тепер, якщо ми як регулятор побачили, що на ринку відбуваються певні нетипові дії або відбулось серйозне викривлення ринку (законом визначене поняття «маніпуляція» - це суттєві відхилення ціни, ми вбачаємо в діях суб’єктів можливе маніпулювання), тоді ми маємо право терміново звертатися до них за наданням інформації і вони повинні терміново (протягом 5 днів) надати її», - сказала вона, додавши, що даний порядок дозволяє більш оперативно реагувати на можливі порушення.
За словами Бабій, у розслідування будуть залучатися всі необхідні департаменти НКРЕКП, а не лише Департамент ліцензійного контролю.
«Якщо зловживання або маніпулювання були (ці рішення комісії ліцензіат може оскаржити), ми через процедуру контролю заходимо в процедуру накладання санкцій на даного суб’єкта», - зазначила член регулятора, додавши, що НКРЕКП буде долучати до розслідування АМКУ у випадку виявлення зловживань монопольним становищем на ринку.