Представники теплової енергетики звернулися до керівництва держави із проханням терміново вжити заходів щодо виходу ринку з кризи та запобігання маніпуляціям на ньому аж до тимчасової заборони продажу електроенергії на ринку "на добу наперед" (РДН) трейдерами й постачальниками.
Відповідний лист на адресу Президента України Володимира Зеленського, Прем'єр-міністра Дениса Шмигаля та голови НКРЕКП Валерія Тарасюка підписали: голова правління ПАТ «Донбасенерго» Едуард Бондаренко, гендиректор ТОВ «ДТЕК Енерго» Дмитро Сахарук, заступник голови правління ПрАТ «Харківська ТЕЦ-5» Сергій Заєць, гендиректор ТОВ «Фірма «Технова» Олексій Щербина, гендиректор ТОВ «Євро-Реконструкція» В'ячеслав Селіванов, директор ВП «Черкаська ТЕЦ» Олексій Біда.
Виробники електроенергії вважають за необхідне, зокрема, установити мінімальну ціну на внутрішньодобовому ринку (ВДР) на рівні, що не нижча за ціну РДН плюс 1 % або тимчасово заборонити торги в цьому сегменті. Крім того, вони просять впровадити моніторинг на РДН у частині відстеження заявок за ціною на продаж нижче собівартості виробництва електроенергії та процедуру перевірки НЕК «Укренерго» двосторонніх договорів на предмет відсутності фіктивних угод.
«На сьогодні на РДН системний характер має тенденція спекулятивного перепродажу трейдерами великих обсягів придбаної за двосторонніми договорами електроенергії за необґрунтовано низькими ціновими заявками, нижче витрат на її виробництво», — йдеться в листі. Його автори також звертають увагу на те, що переважно трейдери та постачальники в заявках на продаж ресурсу на РДН установлюють мінімальні погодинні ціни, не маючи підтвердження зазначених заявок реальними обсягами електроенергії. «Як результат, середньозважена ціна на РДН із початку жовтня поточного року знизилася на 27 % — до 1089,24 грн/МВт·год., що нижче собівартості виробництва електроенергії», — відзначається в документі.
При цьому виробники електроенергії вказують і на спекулятивні дії деяких учасників ВДР, відзначаючи подання заявок на продаж більших обсягів електроенергії з дисконтом від 5 % до 7 % від ціни РДН.
У той же час викривлення ціноутворення на ринку електроенергії відбувається внаслідок «недосконалої, а іноді незрозумілої» політики керівництва НАЕК «Енергоатом» щодо продажу цією компанією значного обсягу на ринку двосторонніх договорів за заниженими цінами, а також на балансуючому ринку, і тільки невеликих обсягів — на РДН. «Зазначені недоліки регулювання впливають на енергетичну галузь, оскільки перераховані фактори зараз продовжують діяти, а породжені ними заборгованості й збитки членів ринку продовжують зростати. Можна констатувати, що галузь перебуває на межі фінансового колапсу», — резюмують представники теплової генерації.