Оператор ГТС України підписав угоди із всіма суміжними операторами ГТС

Оператор ГТС УкраїниНовий український оператор ГТС підписав угоди зі всіма суміжними операторами, а саме – Польщі, Угорщини, Румунії, Молдови, Словаччини та Росії. Наразі створено всі необхідні технічні та правові підстави для успішного старту роботи незалежного Оператора ГТС України та для безперервного продовження транзиту газу через українську ГТС з Російської Федерації до європейських країн з 1 січня 2020 року.

Договір про взаємодію суміжних операторів ОГТСУ та Газпрому входив до пакету угод, необхідних для продовження транзиту газу територією України до 2025 року. Відповідно Нафтогаз підписав з Газпромом угоду та договір про організацію транзиту на 5 років.

Що передувало?

В рамках реалізації плану анбандлінгу НАК «Нафтогаз України» Кабінет Міністрів України прийняв рішення про створення ПАТ «Магістральні газопроводи України».

Після того, як було сформовано та почала працювати наглядова рада АТ «Магістральні газопроводи України» (МГУ), між нею та наглядовою радою НАК «Нафтогаз України» 24 липня 2018 року було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо відокремлення оператора ГТС (анбандлінгу). А 19 вересня 2018 року вони провели презентацію спільно розробленої Дорожньої карти процесу відокремлення оператора ГТС всім зацікавленим сторонам.

Також  з метою прискорення процесу відокремлення оператора ГТС АТ «Укртрансгаз» залучив міжнародну консалтингову компанію PricewaterhouseCoopers (PWC), яка допомагає реалізовувати проект згідно з директивою уряду у прозорий, ефективний та дієвий спосіб.

Було затверджено постанову Кабінету Міністрів України № 840 від 18 вересня 2019 р. «Про відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи», якою було викладено рішення щодо обрання моделі відокремлення діяльності з транспортування природного газу ISO та ТОВ «Оператор ГТС України» визначено як суб’єкт, який має право подати на сертифікацію. 4 жовтня 2019 року – ТОВ «Оператор ГТС України» подало до НКРЕКП заявку на проходження сертифікації як оператор газотранспортної системи.

15 листопада 2019 року було затверджено Постанову Кабінету Міністрів № 942 «Деякі питання управління майном, що перебуває в державній власності та використовується для забезпечення транспортування природного газу магістральними газопроводами», якою було визначено порядок передачі та умови договору про передачу на праві господарського відання об’єктів права державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами.

 17 грудня 2019 року Секретаріат Енергетичного співтовариства оприлюднив позитивний висновок щодо сертифікації ТОВ «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) як оператора газотранспортної системи.

24 грудня 2019 НКРЕКП прийняла дві постанови щодо сертифікації та ліцензування оператора ГТС України: № 3010 Про прийняття Остаточного рішення про сертифікацію оператора газотранспортної системи та № 3011 Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України», а також Постанову щодо встановлення тарифів № 3013 Про встановлення тарифів для ТОВ «Оператор ГТС України» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2020 – 2024 роки.

Фінальним етапом стало виведення ТОВ «Оператор ГТС України» зі складу Групи Нафтогаз та його передача у власність та управління державній компанії ПАТ «Магістральні газопроводи України», що підпорядкована Міністерству фінансів України відповідно до Постанови КМУ № 840 від 18 вересня 2019 року.

Підписано акт прийому-передачі активів української ГТС з АТ «Укртрансгаз» до ТОВ «Оператор ГТС України». Актом було передано понад 47 тисяч інвентарних одиниць. Таким чином, оператор ГТС перейняв необхідне державне майно, що перебуває в державній власності та використовується у діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами.

Оператор ГТС України

Може зацікавити

ЄС не проводитиме переговорів з РФ щодо продовження транзиту газу через Україну