Інтеграція до ENTSO-E

Інтеграція до ENTSO-E

Інтеграція ОЕС України до загальноєвропейської енергосистеми ENTSO-E – ключова мета діяльності Укренерго в частині розвитку магістральних електроемереж.

Це важлива складова енергетичної безпеки України. Адже в результаті ми отримаємо підвищення надійності та збалансованості роботи ОЕС України, ефективності використання енергетичних ресурсів та значне збільшення експортних можливостей.

Інтеграція ОЕС України до загальноєвропейської енергосистеми ENTSO-E передбачена Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС.

Сьогодні синхронно з ENTSO-Е працює лише частина ОЕС України, так званий «Острів Бурштинської ТЕС». До складу «Острова» входять Бурштинська ТЕС, Калуська ТЕЦ та Теребле-Ріцька ГЕС сумарною встановленою потужністю 2530 МВт, а також інфраструктура електромереж 220-750 кВ Укренерго та розподільчі мережі обласних енергопостачальних компаній карпатського регіону.

Упродовж 2000-2002 рр. проведено комплекс робіт з модернізації систем управління та регулювання потужності «Острова» відповідно до вимог UCTE (зараз – ENTSO-E), проведена пробна експлуатація «Острова» та однорічне тестування «паралельної експлуатації». В результаті з 1 липня 2003 р. «Острів» перейшов на постійну паралельну роботу з європейським енергооб‘єднанням UCTE і сьогодні забезпечує поставки української електроенергії міждержавними ПЛ безпосередньо до енергосистем Словаччини, Угорщини та Румунії. Схема «Острова» дозволяє експортувати електроенергію потужністю до 650 МВт.

Питання розширення синхронної зони UCTE за рахунок приєднання ОЕС України було піднято у 2005 р. В 2006 році системним оператором Румунії Transelectrica була подана заявка на розширення синхронної зони за рахунок приєднання ОЕС України та ЕС Молдови.

В травні 2006 р. Керуючий комітет UCTE акцептував заявку та розпочав проект техніко-економічного обґрунтування, що складається з трьох фаз:

  • дослідницька фаза: обстеження енергосистем України та Молдови та визначення необхідних заходів для забезпечення синхронної роботи;
  • реалізація заходів на об’єктах енергосистем України та Молдови, необхідних для забезпечення синхронної роботи;
  • проведення випробувань в режимах ізольованої та випробувальної синхронної роботи енергосистем України та Молдови з мережами ENTSO-E.

У 2015 р. консорціумом компаній (системними операторами – членами ENTSO-E) проведено дослідження можливості синхронного об’єднання Української та Молдовської енергосистем з ENTSO-E. В результаті наголошено про відсутність принципових перепон, проте існують технічні проблеми, які потребують більш детального аналізу та їх усунення.

На початку 2016 р. результати дослідницької фази були акцептовані ENTSO-E (Регіональною групою Континентальна Європа). Всі зауваження/невідповідності до експлуатаційної та регуляторної готовності ОЕС України та ЕС Молдови описані в Каталозі заходів.

З червня 2016 р. Проектна група Україна/Молдова працює над Каталогом заходів, Дорожньою картою щодо процесу синхронізації та Угодою про приєднання ОЕС України до синхронної зони континентальної Європи.

Наступними кроками стануть:

  • виконання технологічних та регуляторних вимог (Каталогу заходів, як додатку до Договору про набуття членства);
  • перехід на ізольовану роботу від IPS/UPS країн СНД;
  • завершення набуття членства та включення ОЕС України до ENTSO-E.

28 червня 2017 у Брюсселі під час проведення Асамблеї ENTSO-E відбулась церемонія підписання «Угоди про умови майбутнього об’єднання енергосистем України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи».

4-5 липня в офісі Укренерго триває перший спільний дводенний воркшоп, організований ENTSO-E та українським системним оператором.

Мета заходу – обговорення та обмін досвідом з широкого кола питань, серед яких управління та розвиток енергосистем, розбудова інфраструктури, диспетчеризація та інтеграція ринків.

«Укренерго лише починає свій реальний шлях до інтеграції з ENTSO-E, і вкрай важливо, що цей семінар проводиться рівно через тиждень, як ми підписали Угоду про умови майбутнього об’єднання енергосистем України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи. Тому цей воркшоп дуже актуальний для нас: подібні заходи – дієвий та ефективний спосіб взаємодії, отримання реальних знань та порад, які допоможуть нам швидше здолати цей шлях. Особливо цінним для нас у поточних умовах є досвід Латвії та Туреччини, які нещодавно успішно виконали роботу з приведення свого енергогосподарства до загальноєвропейських вимог», – зазначив, вітаючи учасників семінару Директор з комунікацій та міжнародного співробітництва Укренерго Михайло Бно-Айріян. З європейської сторони у воркшопі беруть участь представники Європейської Комісії (співробітники представництва ЄК в Україні, а також співробітники ЄК з Брюсселю за скайп-зв’язком), менеджер з корпоративних питань ENTSO-E Сьюзан Нієс, старший радник регіональної групи ENTSO-E Александер Мондовіч, радник з системного планування ENTSO-E Андрій Вовк, а також представники системних операторів Латвії, Польщі, Туреччини, Австрії, Данії, Румунії, Франції, Швеції.

З боку Укренерго у воркшопі взяли участь близько 40 спеціалістів, що відповідають за різні складові процесу євроінтеграції вітчизняної енергосистеми.

Укренерго

Може зацікавити

Про поточний стан, умови та режим функціонування енергетичної системи