Я починав писати цю історію більше двох років тому, коли міністр енергетики та вугільної промисловості Насалик разом з впливовими політиками з оточення Президента (Кубів, Кононенко) та олігархами вирішили отримати контроль над ДП «НЕК «Укренерго», енергетичною компанією, завдяки якій ми, власне, маємо можливість користуватися електрикою в наших оселях та офісах.
Два роки тому згаданий вище колектив пасіонаріїв намагався сфальшувати результати конкурсу на посаду директора "Укренерго" і протягти кандидата, пов'язаного з паном Ахметовим. Такі зухвалі дії в дусі пізнього Януковича викликали медійний резонанс, призначення вдалося уникнути, але не вдалося вгамувати апетит Насалика і компанії, до якої долучився віце-прем'єр Володимир Кістіон. Ця компанія з маніакальною наполегливістю стерв'ятників досі намагається розірвати прибуткове підприємтво на шмаття.
Що відбувається сьогодні.
1 листопада цього року Київський господарський суд ухвалив рішення про передачу "Укренерго" в управління комісії з її реорганізації. Комісію очолює Михайло Близнюк, заступник міністра Насалика і екс-заступник Ігоря Прокопіва, колишнього керівника ПАТ "Укртрансгаз", звільненого з посади в результаті висунутих звинувачень у корупції та зловживаннях. Але це не головне. Найцікавіше, що цей видатний, поза всяким сумнівом, енергетик - екс-директор Івано-Франківського м'ясокомбінату. Принагідно нагадую, що Івано-Франківщина - вотчина пана Насалика. Не знаю, як ви, а я не впевнений, що рішення довірити магістральні електричні мережі представнику харчової промисловості, нехай і земляку міністра - логічне.
Раніше, в жовтні, чинний в.о. директора "Укренерго" Всеволод Ковальчук звинуватив відомство Насалика у саботажі корпоратизації компанії, а корпоратизація "Укренерго" є одною з умов ЄБРР для надання Україні макроекономічного траншу у розмірі $1 млрд. Донори звернулися до прем'єра Гройсмана з недвозначним попередженням.
Але хто думає про ці ефемерні транші, коли у тебе майже в руках живе підприємство, на рахунках якого 2,5 млрд грн, які можна спокійно вкрасти за допомогою простої схеми - наприклад екологічного аудиту. Екологічний аудит такої великої компанії - непроста і довготривала процедура, а його вартість може скласти скільки намалюєш.
Після складних перемовин з донорами Гройсман наказав Насалику не чіпати Ковальчука і дозволити йому провести корпоратизацію. Наказ Прем'єр-міністра Насалик успішно проігнорував, відмовившись скасовувати рішення про підпорядкування "Укренерго" івано-франківському м'яснику, а потім з'явилося зазначене вище рішення суду від 1 листопада. Розуміючи ризики, на які наражається країна у випадку ігнорування вимог міжнародних донорів, це рішення розкритикував міністр Кабінету міністрів Олександр Саєнко: "Вважаю, що це рішення несе істотні загрози і створює ризики на шляху до корпоратизації підприємства, проходження їм сертифікації відповідно до стандартів ENTSO-E, а також може загальмувати саму реформу ринку електроенергії в Україні. Переконаний компанією повинні управляти професійні менеджери, а не чиновники".
5 листопада наглядова рада "Укренерго" обрала голову - колишнього регіонального директора ЄБРР турецього фінансиста Шевкі Аджунера та поновила повноваження Ковальчука в якості тво директора компанії, а 8 листопада Ковальчук на фб-сторінці оприлюднив фото дрона, який співробітники "Укренерго" виявили на даху свої будівлі.
Наївно було б вважати, що на цьому зазіхання на "Укренерго" припиняться. Україна - країна можливостей, можна очікувати чого завгодно - рішення суду, обшуку, арештів, силового захоплення. Ми все це вже бачили, а рівень державницького мислення чиновників, які задля власного збагачення здатні довести державу до колапсу, не вселяє оптимізму.