Після прийняття анонсованої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) постанови про скасування ряду застарілих нормативних документів, які раніше регламентували роботу української енергетики (в тому числі формулу "Роттердам+") процес введення нового енергетичного ринку за європейським зразком буде незворотним.
Про це заявив керівник проектного офісу з впровадження реформи ринку електроенергії при Кабінеті Міністрів України Володимир Євдокимов, повідомляють Українські новини.
За словами експерта, оприлюднений проект постанови є точкою неповернення до старого ринку. "Стовідсотково правильне (рішення НКРЕКП). І це треба було ще раніше зробити, звичайно. Просто регулятор тільки-тільки почав активно працювати. Тому я підтримую ці починання", - підкреслив Євдокимов.
За словами Євдокимова, реформа повністю відповідає інтересам української енергетики. Однак держава повинна оперативно вирішити питання монетизації субсидій, чим сьогодні і займається Кабмін. "По-перше, це шлях, який Україна давно вибрала, і ми повинні до нього йти. Однак ми повинні це робити дуже обережно, щоб не вдарити по побутовим споживачам. Регулятор повинен до нового ринку піти від перехресного субсидування, а це значить, що потрібно шукати інші механізми підтримки (соціально незахищених верств населення). І в Кабміні зараз вже розглядають питання монетизації субсидій, питання так званих аукціонів з проведення покупки двосторонніх договорів. Я думаю, що восени Кабмін проводитиме координаційну раду щодо всіх цих питань", - уточнив експерт.
Глава проектного офісу також підтримує використання формули "Роттердам+" до старту роботи нового ринку. "Роттердам" - це просто та ж сама формула, як і в газі. Вона нічим не відрізняється. Це просто індикатив. Формула дала можливість почати імпорт вугілля. Друге, багато хто говорить, що додаткові гроші. Ці всі гроші пішли до вугільної галузі", - повідомив Євдокимов.
Як зазначив експерт, держава змогла запланувати кошти на розвиток вугільної галузі, в тому числі, на запуск нових лав, саме завдяки існуванню формули "Роттердам+". "Це все гроші саме за рахунок тих коштів, які були закладені в "Роттердамі+", який всі намагаються критикувати, але при цьому ніхто не хоче бачити якісь позитивні моменти", - підкреслив він.
Нагадаємо, 17 серпня НКРЕКП оприлюднила проект постанови про скасування ряду нормативних документів у зв'язку з початком дії нового ринку електричної енергії: умови і правила здійснення підприємницької діяльності з оптового постачання і передачі електричної енергії, постанови про покупку електричної енергії виробниками, про формування тарифів, а також формулу "Роттердам+".
Дане рішення НКРЕКУ пояснює необхідністю впорядкування нормативної бази діяльності на ринку електричної енергії України та для забезпечення своєчасної підготовки учасників ринку електричної енергії України до роботи нового ринку електричної енергії.
Як повідомлялося, прийнятий закон "Про ринок електроенергії" передбачає впровадження нової конкурентної моделі ринку. Документ запроваджує норми Третього енергетичного пакета ЄС, в тому числі в питанні поділу компаній за напрямками розподілу і передачі електроенергії. Лібералізацію ринку енергетики України вже схвалили Енергоспівтовариство, Єврокомісія, Світовий банк, Міжнародний валютний фонд, Європейський банк реконструкції і розвитку та інші міжнародні організації.