Тези виступу у передачі «Свобода слова» 15 травня 2020 року.
Енергетика є основною, базовою галуззю для країни. Вона є основною складовою для цивілізованого життя кожної людини.
Що відбувалося і відбувається з енергетикою у нашій країні, причина? Не буде заперечень, якщо скажу, питання енергетики є надзвичайно заполітизованими, що в значній мірі ускладнює роботу цієї важливої галузі.
Однак, вся енергетика всіх країн у всі часи, починаючи з Томаса Едісона та Ніколи Тесли, підпорядковується закону трьох рівнянь:
Має бути рівність між обсягами виробництва та споживання електроенергії, між вартістю виробництва, передачі, розподілу, збуту та вартості спожитої електроенергії, між рівнем оплати та обсягом споживання.
Як підтримується баланс у першому рівнянні?
Базову потужність забезпечують атомні електростанції та теплоелектроцентралі, базово-регульовану потужність – теплоелектростанції, регульовану – гідроелектростанції, нерегульовану – відновлювальні джерела енергії. Гідроакумулюючі електростанції перетворюють надлишок електричної енергії в енергосистемі в потенційну енергію води (режим закачування), яку перетворюють знову в електричну при подоланні піків навантаження.
Високу маневреність можуть (мають) надати системи energy storage, однак, у нас поки що розглядаються тільки проєкти.
На графіку добового навантаження спостерігається двократний перепад навантаження (від 10-11 ГВт до 21-22 ГВт).
Структура виробництва та споживання електроенергії:
Для надійного забезпечення споживачів навантаження ТЕС (базово-регулювальна потужність) має бути не менш ніж 3 ГВт (на випадок, наприклад, виходу з ладу атомного енергоблоку). А для забезпечення роботи ТЕС потрібне вугілля.
За підтримку балансу ОЕС України відповідає НЕК «Укренерго», яка, до речі, підпорядкована нині Мінфіну.
Складові другого рівняння (прогноз на 2020 рік):
Пригортає увагу особливості нашої тарифної політики:
НАЕК «Енергоатом» при виробництві 52 % електроенергії має отримати 47,6 млрд грн, а «зелена генерація» при 9 % виробництва загального обсягу – 48,6 млрд грн.
Ще однією особливістю, з якою не може впоратися ні один уряд, є перехресне субсидування:
Щодо третього рівняння,
то до боргів, які виникли до впровадження нового ринку електроенергії, в обсязі 30 млрд грн добавилися 20 млрд грн, і, якщо нічого не міняти, очікується накопичення боргів 4,3 млрд грн в місяць, і на кінець року матимемо 81 млрд грн.
Основні кроки для стабілізації стану електроенергетичної галузі:
Необхідно укомплектувати електроенергетичну галузь професійними кадрами на постійній основі. Структури електроенергетичного сектору, в яких керівник тимчасово виконує обов'язки:
Щодо експортно-імпортних перетоків:
Інтеграція ОЕС України до загальноєвропейської енергосистеми ENTSO-E – wе важлива складова енергетичної безпеки країни, підвищення надійності та збалансованості роботи ОЕС України, ефективності використання енергетичних ресурсів та значне збільшення експортних можливостей.
А нині, повертаючись до трьох рівнянь надійного постачання електроенергії, можна констатувати, що друге та третє не виконуються (сподіваюся, поки що), а перше під серйозною загрозою.
Переглянути презентаційні матеріали у форматі Acrobat