Карти вже на столі! Два роки потому

Карти вже на столі! Два роки потому

Як виявилося за уточненими данними за чотири минулих роки ця гра називається "на роздягання", яку енергетики поки що безнадійно програють.

Але вражає не можливий програш. Вражає мовчазна покірність долі.

Вражають не масштаби допущених помилок, а те що ми, за якихось невідомих причин, не можемо чи не хочемо усвідомлювати ці помилки, як причину негараздів на ринку електричної енергії, та відповідно в ОЕС.

І що прайс-кепами "на столі" гру "під столом" не переламати.

А повертатися до первісно задуманої формули "Win-Win" при якій всі виграють, конче необхідно та якнайшвидше.

В іншому випадку програють всі. Так вважаю

Цей незапланований допис народився під час ранкового читання фінансових звітів учасників ринку про те, хто вже в збитках, хто кому винен і ще й під акомпанемент двох неоголошених вибухів над головою. Вплинуло.

Ну і ФБ нагадав, що я на цю тему вже роздумував.

Ви позитив в цьому дописі побачили? Ні? А він є!

Yuri Sakva https://www.facebook.com/yuri.sakva

Карти на стіл! 11 листопад 2021 р.

Вираз «Карти на стіл» уживається, зазвичай, як пропозиція, вимога виявити приховані наміри, справжню суть справи.

А справа така.

Енергосистема вже на початку осінньо-зимового періоду працює на межі.

Енергетична безпека країни в упаковці комерційного імпорту електроенергії уже другий рік поспіль опинився в руках Білорусі та Російської федерації. Без імпорту з цих країн зиму вже не пройти.

Натомість дійсні причини цього вже 2,5 роки залишаються під грифом «опція недоступна».

Саме час запропонувати: «Карти на стіл!».

Для початку давайте спробуємо розшифрувати сакраментальну фразу із щотижневих оглядів ї НЕК Укренерго та зрозуміти які хибні стимули та обмеження для учасників формують згадані Правила ринку. Ключова фраза: «(тобто, погоджувалися перепродати покупцям/споживачам електроенергію, замість того, щоб виробляти свою)».

«Комерційний профіцит електроенергії (продано на РДД, РДН та ВДР більше, ніж спожито кінцевим споживачем) спостерігався з 3 по 7 листопада обсягом від 2,6 млн кВт∙год (7 листопада) до 9,2 млн кВт∙год (5 листопада). Ці обсяги були реалізовані на балансуючому ринку тим його учасникам (виробникам), які, відповідно до Правил ринку, подавали заявки на розвантаження (тобто, погоджувалися перепродати покупцям/споживачам електроенергію замість того, щоб виробляти свою)» (с).,

Коли зрозуміємо хто продав більше, хто в цю дефіцитну пору розвантажувався і хто, та яким чином, оплатив цю бізнес-стратегію думаю, що зміни до Правил ринку стануть очевидними.

Спойлер. Для точної відповіді треба ув'язати вплив на бізнес-поведінку Правил на всіх сегментах ринку (РДД, РДН, ВДР, БР)

Якщо самі не справимося, давайте попросимо USAID в рамках проекту "Енергетична безпека України"

Може зацікавити

Юрій Саква про ринок електроенергії
Юрій Саква про ринок електроенергії