Голові Національної комісії, що здійснює
державне регулювання у сферах енергетики
та комунальних послуг
Тарасюку В.В.
Копія: Міністру енергетики України
Галущенку Г.В.
Шановний Валерію Володимировичу!
Користуючись нагодою, висловлюємо свою повагу, та звертаємося до Вас від імені ГС «Всеукраїнська Енергетична Асамблея» з пропозицією щодо встановлення рівних правил ціноутворення в обох визначених цінових зонах оптового сегменту ринку електричної енергії.
Граничні обмеження цін на електроенергію оптового сегменту ринку в торговій зоні ОЕС України переглядалися вже двічі і на сьогодні в години мінімального та максимального навантаження складають 2000 та 4000 грн/МВтг відповідно.
Натомість, граничні цінові обмеження в Бурштинському енергострові (далі - БуОс) залишаються незмінними з початку впровадження нової моделі ринку е/е
з 1 липня 2019 року і складають: 959,12 грн/МВтг в години мінімального навантаження та 2048,23 грн/МВтг в години мінімального та максимального навантаження.
Тим часом, ціни на суміжних ринках вугілля, природного газу, нафти та нафтопродуктів, які використовуються тепловими електростанціями для виробництва електроенергії незалежно від їх місцезнаходження та форм власності досягли рекордних значень.
Відтак ціна на вугілля зросла з 45 дол. США/тонну на середину 2019 року, коли були встановлені перші прайс-кепи до теперішніх понад 150 дол.США/тонну відповідно до індексу API2 на місяць вперед. На українському ринку ціна вугілля також слідує даній тенденції. Нині ціни виросли до рівня 2100-3100 грн/тонн (без ПДВ та логістичних витрат).
Зважаючи, що прайс-кепи, в першу чергу, направлені на обмеження цін теплової генерації, така диспропорція цінових обмежень в різних цінових зонах на сьогодні є економічно не обґрунтованою та потребує регуляторного коригування.
Разом з тим, наявні цінові обмеження в торговій зоні БуОс знаходяться на рівні, який не дозволяє тепловій генерації покрити собівартість виробництва електроенергії. Собівартість роботи ТЕЦ і ТЕС на вугіллі за нинішніми цінами значно перевищує граничні ціни, які діють в торговій зоні БуОс.
Вимушена зупинка ДП «Калуська ТЕЦ-НОВА» 31-го серпня 2021 року через відсутність вугілля на складах ТЕЦ є реальним проявом негативного впливу незмінних цінових обмежень в БуОс.
Поточні ціни на електричну енергію на ринку «на добу наперед» в торговій зоні БуОс не дають можливості закупити необхідні обсяги вугілля для ТЕС та ТЕЦ з метою успішного проходження осінньо-зимового періоду 2021/2022 року.
Отже, для забезпечення безперебійності поставок вугілля на склади ТЕС та ТЕЦ, критично важливо встановити обґрунтовані граничні цінові обмеження, які діють на е/е в торговій зоні БуОс, що наддасть можливість тепловій генерації контрактувати вугілля, в тому числі і на зовнішніх ринках.
Виходячи з вищевикладеного та з метою недопущення дестабілізації роботи енергосистеми України при проходженні осінньо-зимового періоду 2021/2022 прошу Вас у складі антикризових заходів встановити граничний рівень обмежень цін в торговій зоні БуОс на рівні граничних цін, що встановлені в торговій зоні ОЕС України.
З повагою
Голова Ради Спілки
І.В.Плачков