Ситуація з відключеннями світла в Україні цієї зими залежитиме від багатьох факторів. При різних сценаріях вони можуть бути різної тривалості, проте уникнути їх не вийде.
Голова Ради Всеукраїнської Енергетичної Асамблеї Іван Плачков у коментарі «Телеграфу» назвав три можливі сценарії, які можуть чекати на українську енергосистему цієї зими.
Перший сценарій: тепла зима без обстрілів
У такому разі, на думку Плачкова, відключення все ж таки будуть, але короткочасними та системними (за графіками). «Тобто по 2-3 години для того, щоб збалансувати енергосистему», — вважає він.
Другий сценарій: холодна зима, але без масованих обстрілів
У цьому випадку, вважає ексміністр, відключення будуть вже тривалішими, але так само, як і в минулому варіанті, — системними.
«Я вважаю, що це буде по 4, ну може навіть у деяких регіонах по 6 годин. Це, якщо погода буде -15-18 градусів. Тому що ми не зможемо збалансувати (енергосистему — Ред.). Навіть при піднятті імпорту електроенергії до 2100 МВт», — сказав Плачков.
Третій сценарій: холодна зима з обстрілами
За такого розвитку подій Україні може загрожувати блекаут, якщо не тотальний, то регіональний.
"Я впевнений, що Росія готується. Ця зима – це якийсь шанс для того, щоб досягти повного блекауту в Україні. При цьому для того, щоб його досягти не обов’язково обстрілювати АЕС. Я впевнений, що атомні станції обстрілювати не будуть. Якщо будуть атаки, то на розподільчі пристрої біля АЕС. Проте масованих обстрілів по цих об’єктах, я думаю, теж не буде. Там помилка на 500-700 метрів — це вже ядерна катастрофа."
І якщо буде такий масований удар, і вийдуть з ладу десяток опорних підстанцій, то не виключена можливість каскадної аварії. Це коли частина підстанцій відключається, а на об’єкти, що залишилися, йде перевантаження і вони стають в автоматичний захист.
Я впевнений, що вже посилена ППО і ми знаємо, що потрібно захищати, тому сподіваюся, що такого не станеться. Але якщо так буде, то відключення будуть тривалими. Навіть якщо не буде тотального блекауту, то будуть регіональні блекаути і на вісім годин, а може і на добу, і на дві, щоб відновити обладнання на цій станції. Це якщо автоматичний захист. А якщо обладнання знищене, то світла може не бути і три, і п’ять діб.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що світла в Україні може не бути до 20 години взимку. Деякі області перебувають під серйозною загрозою.