Ринок генерації електроенергії в Україні є висококонцентрованим: сукупна частка п’яти компаній складає понад 90% ринку. Про це розповіла директор департаменту Антимонопольного комітету України (АМКУ) Тетяна Кулішова на III Legal Energy Forum.
За словами Кулешової, у діючій моделі ринку електроенергії України ринкова влада будь-кого з учасників обмежена внаслідок адміністративного та державного регулювання. Вірогідно схожа структура ринку збережеться і на початку запровадження повномасштабного ринку електроенергії.
Представник АМКУ зауважила, що через нинішній розподіл часток на ринку та високі бар’єри входження є передумови для монополізації ринку окремими виробниками електроенергії.
Комітет запропонував уряду, НКРЕКП та Міненерговугілля запровадити конкурентні умови функціонування ринку електроенергії. Мова йде про запровадження біржової торгівлі електроенергією на ринку двосторонніх договорів, зняття адміністративних бар’єрів для імпорту електроенергії, створення стимулів для постачальників універсальних послуг закуповувати електроенергію за найнижчими цінами, що складуться на ринку.
Нагадаємо, АМКУ завершив розслідування проти «ДТЕК Дніпроенерго», «ДТЕК Західенерго» і «ДТЕК Східенерго» за підозрою в завищенні ціни вугілля для теплоелектростанцій, в результаті чого була штучно завищена ціна електроенергії - ще до впровадження формули «Роттердам+».
Хоча слухання справи ще не почались, генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко заявив, що попередні висновки АМКУ не свідчать, що ДТЕК є монополістом чи зловживає своїм становищем.