Законодавці та експерти з питань енергетики з майже 100 країн світу долучилися до обговорення ролі трансформації енергетичного сектору в інтересах сталого розвитку та можливостей для співпраці в рамках Дев’ятого Міжнародного форуму з енергетики для сталого розвитку в Києві.
Звіт 2018 року про світовий прогрес у впровадженні сталої енергетики засвідчив, що потенціал енергетичного сектору в контексті реалізації Порядку денного до 2030 року зменшується через те, що розвиток енергоефективності, запровадження низьковуглецевих технологій і забезпечення стабільного доступу до сучасних енергетичних послуг відбувається в недостатніх масштабах.
Форум і тематична міністерська конференція мають на меті надати об’єктивну оцінку реальному станові енергетичної трансформації у форматі відкритих та інформативних дебатів про модернізацію економік, що працюють на викопному паливі, необхідні зміни на шляху до побудови зеленої економіки та досягнення Цілей сталого розвитку до 2030 року.
«Цьогорічний форум присвячений стійкості енергетичних систем та аналізу наших можливостей протистояти змінам клімату. Мова піде про впровадження новітніх цифрових технологій, ядерний потенціал, стале управління ресурсами та роль паливної енергетики для сталого майбутнього. Напрацювання цього форуму є надважливими в контексті майбутньої Конференції ООН, присвяченої кліматичним змінам, що відбудеться в Катовіце, в Польщі», – сказала Оснат Лубрані, Координаторка системи ООН, Координаторка з гуманітарних питань і Постійна представниця ПРООН в Україні.
Трансформація енергетики передбачає креативні та інноваційні зміни на законодавчому рівні. Наразі сучасні політичні, законодавчі та промислові інфраструктури багатьох країн світу не підготовлені до докорінних та швидких системних змін. Держави не готові боротися з перепонами, що виникатимуть із появою нових бізнес-моделей у найближчі десять років, тож застрілі економічні парадигми залишаються у минулому, а баланс економічних сил змінюється. Сучасні енергетичні реалії вимагають прискореної трансформації.
Міністерський форум є майданчиком для відкритого та ґрунтовного діалогу щодо ключових перепон, включаючи енергетичну безпеку, залежність від викопного палива, відсутність достатньої інформації та нерівні можливості для впровадження змін. Учасники Форуму зможуть обговорити можливості та загрози, які пов’язані з новими підходами у сфері енергетики.
У Європейському регіоні досягнення завдань сьомої Цілі сталого розвитку не відбудеться, якщо поточний стан речей не зміниться, зазначила Ольга Альгаєрова, Виконавча секретарка Європейської економічної комісії ООН. «Цей тренд превалює і в інших регіонах світу, хоча кожен регіон і кожна країна мають свої унікальні особливості. Ми маємо діяти, і ми маємо діяти негайно. Я вірю, що завдання Порядку денного до 2030 року можна досягнути. Усі необхідні для цього технології вже існують. Необхідні законодавчі важелі впливу також існують. Єдине, чого бракує – це колективної волі для вирішення проблем. Рецепт успіху не складний: необхідна сміливість, інновації і масштабна мобілізація спільних зусиль», – наголосила пані Альгаєрова.
Головний посил Міністерської конференції полягає в тому, що енергетика є ключовим механізмом для покращення якості життя. Енергетичні аспекти мають враховуватися у розвитку водної, кліматичної, медичної та агропромислової сфер. В інакшому разі реалізація Порядку денного до 2030 року залишатиметься під загрозою.
Учасники поділилися власним баченням щодо того, як саме мають змінитися енергетичні підходи, особливо в плані використання викопних копалин. На конференції прийшли до висновку, що залучення нових бізнес-моделей та технологій вимагає зміни традиційного способу мислення та політичної волі, щоб ініціювати такі зміни.
Більше інформації, детальний порядок денний, концептуальна записка та проект підсумкового документу можна знайти на сайті Форуму та платформі UNECE.