ЄУЕА-УВЕА

Заява ЄУЕА та УВЕА щодо ситуації навколо «зеленого» тарифу

Члени Європейсько-Українського Енергетичного Агентства (надалі – «ЄУЕА») та Української вітроенергетичної асоціації (надалі – «УВЕА») завжди прагнули допомогти Україні в залученні нових інвесторів, технологій, фінансування, ноу-хау до галузі відновлюваних джерел енергії (надалі – «ВДЕ») та в посиленні енергетичної незалежності країни.

Невдовзі після запровадження в Україні європейської моделі ринку електричної енергії (а саме 1 липня 2019 року), в результаті умисного судового провадження було заблоковано оплату тарифів на послуги з передачі електричної енергії оператора системи передачі. Уряд України відреагував внесенням змін до механізму спеціальних публічних зобов'язань; такі зміни не відповідали моделі ринку та спричинили серйозні фінансові й операційні проблеми. Усе це призвело до неможливості залучення фінансування у сектор ВДЕ.

Щоб допомогти Уряду відновити належну діяльність сектора (як фінансову, так і технічну), в жовтні 2019 року інвестори ВДЕ запропонували комплекс заходів, спрямованих на забезпечення платоспроможності Гарантованого покупця (надалі – «ГП») і, в числі таких заходів, заявили про бажання взяти участь у добровільній реструктуризації «зеленого» тарифу. На підтвердження цього в грудні 2019 року Президентові України було надіслано спільний лист, підписаний компаніями, які представляють значну більшість існуючих та перспективних потужностей ВДЕ в Україні.

Підтримуючи ідею реструктуризації «зеленого» тарифу, ми завжди чітко зазначали, що реструктуризація «зеленого» тарифу – лише частина рішення. Одночасно з цими заходами, Уряд має зробити ГП платоспроможним. На сьогодні Уряд та Регулятор мають усі засоби, необхідні для усунення тимчасових коригуючих заходів та повноцінного запровадження справжньої європейської моделі ринку електричної енергії, звертаючи також увагу на вирішення питань щодо покриття дефіциту ГП та забезпечення довгострокової стабільності стосовно спеціальних публічних зобов'язань стосовно ВДЕ.

Інвестори безуспішно намагалися домовитись з Міністерством енергетики та захисту довкілля України (надалі – «Міністерство») про необхідні зміни. Зважаючи на нагальність та важливість питання, на початку грудня 2019 року ми подали до Секретаріату Енергетичного Співтовариства (надалі – «Секретаріат ЕнС»), як незалежної сторони, запит на участь у процесі медіації. Наша мета полягала в досягненні всебічної угоди, що охоплювала б низку питань на додаток до реструктуризації «зеленого» тарифу та забезпечувала б довгострокову стабільну роботу електроенергетичного сектора.

Медіація розпочалася наприкінці січня 2020 року, і ми доклали всіх зусиль, щоб забезпечити наш якісний і конструктивний внесок під час усіх робочих груп та обговорень, призначених керівником медіації. Тому ми були здивовані та розчаровані, коли 27 лютого Міністерство в односторонньому порядку опублікувало на своєму веб-сайті останню пропозицію (враховуючи, що цю пропозицію було надіслано керівнику медіації за один день до такого оприлюднення). Такий вчинок порушує узгоджені правила конфіденційності медіації та підриває ефективність процесу.

Ми все ще хочемо знайти механізми, які дозволять оперативно домогтися повного впровадження моделі ринку ЄС в Україні та стабілізувати діяльність електроенергетичного сектора, дотримуючись верховенства закону та забезпечуючи захист прав інвесторів, оскільки саме завдяки їм буде можливе залучення майбутніх прямих іноземних інвестицій.

Ми переконані, що медіація Секретаріату ЕнС – це найкращий шлях для руху вперед, і висловлюємо свою вдячність за позитивну роль, яку відіграє Секретаріат ЕнС у цьому процесі.

Після внутрішнього розгляду пропозиції Міністерства, оприлюдненої минулого тижня, ми надамо свої коментарі в рамках медіації та продовжуватимемо добросовісно брати участь у медіації з надією знайти розумне рішення в інтересах України, інвесторів і, перш за все, споживачів електроенергії.

 

Офіційний текст заяви

Може зацікавити

Юрій Саква про ринок електроенергії