Українська ГТС у січні 2021 року

Транзит газу через українську ГТС до Європи склав 3,86 млрд куб. м газу, на 51% більше у порівнянні з січнем 2020 року. Зниження у порівнянні з груднем 2020 року – 32%, що пов’язано з умовами поточного транзитного контракту.

У західному напрямку було протранспортовано 3,54 млрд куб. м газу. Зокрема, у Польщу – 0,39 млрд куб. м, Словаччину – 2,23 млрд куб. м, Угорщину – 0,92 млрд куб. м. У південному напрямку транзит склав 0,55 млрд куб. м. Із них 0,15 млрд куб. м – у Румунію та 0,39 млрд куб. м – у Молдову.

«Поточний договір з Газпромом передбачає планове скорочення транзиту газу територією України. Згідно контракту Газпром зобов’язаний оплатити прокачку 40 млрд куб. м газу, що на 25 млрд куб. м нижче контрактних зобов’язань 2020 року. Наразі ми бачимо, що не зважаючи на високі ціни на газ у Європі, суттєвого додаткового зростання обсягів транзиту не відбулося. Більше того, не всі заброньовані та оплачені потужності були використані. Це свідчить, що вже існуючі потужності можуть забезпечити всі потреби в транзиті, немає жодної необхідності в будівництві додаткового газогону – Північного потоку-2. Українська ГТС може забезпечити додаткову прокачку 55 млрд куб. м та навіть більше. Ми співпрацюємо з нашими європейськими та американськими партнерами  та розраховуємо на їхню подальшу підтримку у протидії реалізації Північного потоку-2, який є виключно політичним, а не економічним проєктом», – підкреслив Сергій Макогон, генеральний директор ОГТСУ.

На замовлення клієнтів ОГТСУ минулого місяця протранспортував з Європи до України 0,44 млрд куб. м газу. Це пов’язано з підвищеним попитом на блакитне паливо у зв’язку з погодними умовами в країні, та дорівнює показникам за аналогічний період 2020 року.  Зокрема, зі Словаччини в Україну ОГТСУ протранспортував 0,04 млрд куб. м, із Угорщини – 0,40 млрд куб. м. Віртуальним реверсом (backhaul) імпортовано 92%. Практично увесь газ був спрямований для використання на внутрішньому ринку України.

Всього в січні послуги з транспортування газу з ЄС в Україну замовили 15 трейдерів, з них 5 українських компаній та 10 іноземних.

За звітний період ре-експорт газу з України до країн ЄС склав 0,24 млрд куб. м (тоді як у січні минулого року експорту практично не було). У режимі «митний склад» експортовано 0,23 млрд куб. м, з них  у режимі shorthaul – 0,17 млрд куб. м. Послугами shorthaul та «митний склад» скористалися 12 компаній, з них 2 вітчизняних.

Оператор ГТС

За темою:

Транзит газу через Україну за 2020 рік

Зберігання природного газу в Україні у 2020 році

Може зацікавити