У Національній інвестраді пояснили плюси енергетичних формул

Юлія КовалівКерівник офісу Національної інвестиційної ради Юлія Ковалів сказала, що помилки НКРЕКП можуть коштувати дуже дорого економіці країни.

До затвердження прозорих формул визначення вартості енергоресурсів паралельно існувало фактично дві ціни: ціна українського виробника і вільна (ринкова) ціна. Це дозволяло маніпулювати цінами і отримувати дивіденди зацікавленим особам. Про це заявила Юлія Ковалів на круглому столі «Енергетика в Україні: європейські перспективи».

«Я дуже добре пам'ятаю ту дискусію, коли, власне, перейшли до питання становлення цін на газ. Було фактично дві ціни на газ. Одна ціна для української державної компанії і виробника, а інша ціна вільна», - зазначила Ковалів.

За словами глави інвестиційної ради, принцип імпортного паритету сьогодні поширюється і на нафту.

Юлія Ковалів підкреслила, що, в разі ручного регулювання цін помилка НКРЕКП, яка ці ціни встановлює, може коштувати дуже дорого як ринку енергетики, так і економіці в цілому.

Нагадаємо, в 2016 році за ініціативою міжнародних організацій і донорів Україна почала процес лібералізації системи ціноутворення на енергоресурси. 27 квітня 2016 КМУ прийняв постанову №315, якою зрівняла ціни на газ для промисловості і населення. Цим же рішенням визначено формулу ціни газу, в основі якої лежать котирування в європейському хабі NCG (поблизу німецького міста Дюссельдорф) + доставка до українсько-словацького кордону. 3 березня 2016 НКРЕКП прийняла постанову №289, в якій затвердила нову методологію розрахунку оптової ринкової ціни електроенергії (ОРЦ). Відповідно до даної методології, вугільна складова в тарифі на електроенергію базується на котируваннях вугільного хаба ARA (Роттердам) + доставка в український порт.

На думку експертів і міжнародної спільноти, ринкова ціна на вугілля і газ на основі імпортного паритету, яка передбачено формулами Дюссельдорф + і Роттердам +, дозволяє забезпечити інвестиції у вітчизняну видобуток енергоресурсів.

Газета по-українськи

Може зацікавити

Умови для будівництва нової маневреної генерації та установок зберігання електричної енергії
Чому на зиму краще виїхати з міста