Голова ДІЯР Григорій Плачков про заяви Германа Галущенка
9 грудня міністр енергетики України Герман Галущенко звинуватив Державну інспекцію ядерного регулювання (ДІЯР) у перешкоджанні діяльності Енергоатому, а також у відмові погоджувати проект закону про розміщення ХАЕС-3,4. Також він запропонував Кабміну негативно оцінити діяльність голови Державної інспекції ядерного регулювання під час проведення щорічного оцінювання.
Kosatka.Media поговорила з керівником ДІЯР Григорієм Плачковим про тиск з боку міністерства, про «затягування» з ліцензією для ЦСВЯП, ситуацію довкола Westinghouse та ХАЕС-3, 4.
- Прокоментуйте, будь ласка, заяву міністра енергетики щодо ДІЯР...
- Ми роботу своїх колег не коментуємо, але оскільки міністр оцінив нашу роботу, ми маємо відреагувати.
У Держатомрегулюванні працює не лише головний державний інспектор, а колектив фахівців. Ми маємо слідкувати за дотриманням конвенцій про ядерну безпеку, з поводження з відпрацьованим ядерним паливом, з радіоактивними відходами, а також з питань фізичного захисту. Ці конвенції ратифіковані Україною і для нас є законом.
Філософія цих конвенцій – це розмежування функції між органом управління, органом регулювання, а також ліцензіатами.
Тому для нас було дуже дивно, що Міненерго, як орган управління таким ліцензіатом як ДП «НАЕК «Енергоатом», оцінює роботу державного регулятора. Це порушує всі можливі наші закони та міжнародні зобов’язання. Міністр або погано проінформований про стан справ, або він переслідує якусь іншу мету.
Основні претензії до нас (мені не відомо, де міністр отримав цю інформацію) – що ДІЯР відмовилась від співпраці з експлуатуючою організацією (мабуть, міністр мав на увазі Енергоатом) по реалізації проекту з будівництва нових енергоблоків АР1000 компанії Westinghouse. Але на сьогодні жодного технічного документа, на підставі якого ДІЯР може приймати якесь позитивне або негативне рішення, у нас не було.
- А як ви оцінюєте ситуацію довкола ЦСВЯП?
- Щодо відмови Держатомрегулювання у видачі ліцензії на ЦСВЯП (Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива - Ред.) я можу сказати, що на цьому етапі будівництва видача ліцензії не передбачається.
Ми отримали від Енергоатому заяву на видачу окремого дозволу на введення ЦСВЯП в промислову експлуатацію. Але оскільки не проведені холодні випробування, і експлуатуюча організація не готова ще до інспекційного обстеження (воно планується в січні), і ми маємо зауваження до документів, які були надані Енергоатомом, Держатомрегулювання офіційно відмовило у видачі окремого дозволу. А заяви на ліцензію навіть не було. Тому знову – або міністру щось не те доповіли, або, на мій погляд, він дещо не розбирається у порядку.
Щодо слів про те, що Держатомрегулювання затягує ініціативу у побудові нових енергоблоків та затягує затвердження кадастру майданчиків під будівництво нових енергоблоків, то цей кадастр був розроблений ще у 2012 році. Відтоді ситуація змінилась. Деякі з них знаходяться в Донецькій області. Ми готові розглянути запит, але коли ця територія буде під контролем нашої держави.
Тому по цьому документу ми також не відмовляли. Ми надали свої зауваження і надіслали його на доопрацювання. Відповідно до стандартів МАГАТЕ повинна пройти оцінка ядерної та радіаційної безпеки, сейсмостійкості, та багатьох інших речей. Цього зроблено не було.
Ще одне зауваження – що ми не передали Енергоатому регулюючі коди, які необхідні для проведення розрахунків для АЕС. Їх нам надали наші колеги – Комісія ядерного регулювання США. І є зобов’язання Держатомрегулювання щодо некомерційного використання цих кодів. Порушувати їх ми не будемо.
Ми дуже довго, з 2015 року, надавали роз’яснення Енергоатому, що треба зробити, щоб офіційно ці отримати коди. І це не єдиний код, яким можна проводити теплогідравлічні та інші розрахунки. І чому це заважає реалізовуватись програмі з підвищення безпеки АЕС, для нас це також невідомо, оскільки 81% програми вже зроблено. Ця програма прийнята розпорядженням КМУ ще в 2013 році. Тому цей закид від пана міністра для Держатомрегулювання незрозумілий.
- А які вимоги не виконав Енергоатом, через що не були передані коди?
- У рамках двостороннього співробітництва з Комісією ядерного регулювання США Держатомрегулювання брало і бере активну участь у дослідних програмах із застосуванням розрахункових кодів. Серед них ми у 2009 році брали участь у програмі із застосування та підтримки термогідравлічних кодів (програма CAMP), у 2014 році брали участь у програмі з дослідження важких аварій. Програмні продукти передаються Держатомрегулювання на безоплатній основі за умови дотримання ряду вимог, серед яких, зокрема, гарантування некомерційного використання кодів.
Починаючи з 2015 року Держатомрегулювання отримує регулярні запити від Енергоатому та інших комерційних підприємств, що працюють на енергетичному ринку України з проханням надати незаперечення Держатомрегулювання, як головного партнера Комісії ядерного регулювання США, щодо приєднання цих підприємств до участі у дослідницьких програмах. Враховуючи організаційно-правову форму підприємств, діяльність яких здійснюється з метою отримання прибутку, Держатомрегулювання не може гарантувати Комісії ядерного регулювання США некомерційні наміри використання розрахункових кодів. Тому не підтримує неприєднання Енергоатому та інших підприємств до програми CAMP та CSARP. Слід зазначити про те, що розрахунковий програмний засіб, щодо якого Держатомрегулювання отримує регулярні запити, розроблений Нацлабораторією Sandia (США) на замовлення NRC (Nuclear Regulatory Commission) як регуляторний код. Тобто, його основною метою є підтримка органу регулювання ядерної безпеки при проведенні незалежної регуляторної експертизи обґрунтувань безпеки, що надаються експлуатуючою організацією в рамках ліцензійного процесу. Зазначений підхід повністю відповідає вимогам МАГАТЕ. Така наша відповідь.
Що нас ще турбує? Наприклад, сьогодні в Енергоатомі не призначений президент компанії, є тільки виконуючий обов’язки. Також не призначений і директор Запорізької АЕС. Не призначений перший віцепрезидент - технічний директор. У нас є багато питань, але ми туди не втручаємось, бо це не наша зона відповідальності. Чому ж Міненерго, порушуючи всі норми, втручається в роботу регулюючого органу? Ми можемо розцінювати це як спробу тиску на незалежного регулятора.
- Тобто, раніше тиску не було?
- Такого не було. Для нас було великим здивуванням, чому орган управління наших ліцензіатів оцінює роботу регуляторного органу. Це повне порушення усіх міжнародних конвенцій.
- А міжнародна спільнота якось на це відреагувала?
- Реакції ще не було, але вона обов’язково буде. Всі цю ситуацію вивчають, тому що теж не можна робити необґрунтовані заяви – раптом і ми у чомусь не праві. Хоча ми у своїй діяльності помилитися не маємо права зовсім. Це як робота саперів: у них помилка – і все погано, і у нас помилка – і все погано.
Держатомрегулювання – це суто технічний регулятор. Ми не втручаємося у господарчу діяльність наших ліцензіатів. Але техніку, будь ласка, залиште за професіоналами та людьми, які в цьому дуже довго працюють і знають серм’яжну правду цього процесу.
В українського регулятора є, один з найпрофесійніших у Європі, орган технічної підтримки – це Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки. І без їхньої експертизи та позитивної оцінки ми навіть близько не будемо підходити до документів, які нам надсилають.
- Давайте тоді про «серм’яжну правду». Як ви оцінюєте те, що відбувається зараз з нашою атомною генерацією – зміна графіків ремонтів енергоблоків, обіцянки роботи впродовж всього опалювального сезону під повним навантаженням? Суто з технічної точки зору.
- З законодавчої точки зору, навантаження, які несе ліцензіат, визначаються самим ліцензіатом. Тобто, єдине, що проектами АЕС заборонено – це маневрування. Тому, якщо Енергоатом побачить можливість працювати 15 енергоблоками і при цьому не виникне аварійних ситуацій, ми будемо цьому тільки раді. Тому що дійсно Енергоатом не перший раз несе навантаження в енергосистемі країни більше 55%. Доходило і до 67%.
Загалом мені як спеціалісту, який достатньо довго пропрацював і в галузі, і в органі управління, і самому ліцензіаті, достатньо складно коментувати заяви експлуатуючої організації. Ми аналізуємо і коментуємо тільки ті документи, які заходять нам або на пускову нараду виходу блоку з ППР, або на продовження експлуатації.
На сьогодні продовжена експлуатація 12 атомних енергоблоків, 8 з яких були продовжені за останні 4 роки. Тому, повертаючись до слів, які міністр сказав на Кабміні, нагадаю: коли він ще юридичними питаннями займався, ми тут вже атомні енергоблоки продовжували.
Тим більше, Держатомрегулювання за цей час зробило дуже багато. Ми дали дозвіл на експлуатацію і видали ліцензію на 100 років на Сухе сховище відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП) №2 для палива ЧАЕС. Проект був достатньо складним, тривав 21 рік.
Також ми видали ліцензію на об’єкт, який будувався достатньо довго – об’єкт «Укриття». Це найскладніша інженерна конструкція в Європі, що насувалась. Тому сказати про непрофесіоналізм наших інспекторів, які визнані в усьому світі, які залучаються МАГАТЕ і в інших місіях ЄС... Для нас слова міністра були як мінімум дуже дивними.
- Наскільки безпечно довіряти будівництво одразу двох блоків АЕС компанії, яка має досвід банкрутства?
- У них є кейс в Китаї – там чотири атомних енергоблока АР1000. Хоча треба дивитися, як вони будувалися. Бо по інформації, яка є в пресі, там не все було просто. Є чотири проекта в США. Два з них зупинені, два просуваються. Але там також строки, суми і все інше.
До їх палива, на якому працюють 6 блоків українських АЕС, і плюс у 2022 році на нього буде переведено 3-й енергоблок на Рівненській АЕС, у нас немає жодних запитань.
Знову-таки, Держатомрегулювання не втручається у господарчу діяльність компаній відповідно до закону. Але загалом складно оцінювати проект без техніко-економічного обґрунтування, без екологічних питань, які повинні бути вирішені. Меморандуми, які підписує Енергоатом, це суто справа НАЕК. Якби нам показали щось, ми б прокоментували, як треба рухатися.
При цьому, Енергоатом прекрасно знає, як треба будувати атомні енергоблоки. Три атомних енергоблока були добудовані під час незалежної України – ЗАЕС-6, РАЕС-4, ХАЕС-2. Але маніпулювати законодавством, особливо у сфері ядерної енергетики, у сфері ядерної і радіаційної безпеки не можна. Ми країна, яка пережила Чорнобиль. Багато співробітників - інспекторів Держатомрегулювання є ліквідаторами тієї аварії. У нас цей приклад стоїть перед очима.
Ми не заперечуємо, що треба будувати і розвивати нові технології. Але треба будувати за законами, нормами і правилами, а не вигадувати велосипед.
У нас багато проектів з нашими європейськими партнерами. І такі слова, які сказав міністр енергетики – нашій державі не в плюс. Це достатньо великі іміджеві ризики. Наші роботу відстежує Європейська спільнота з атомної енергії Euratom, яка є кредитором Енергоатому, нас відстежує ЄБРР, і інспектори МАГАТЕ щодня бувають на якихось об’єктах, перевіряють, чи немає у нас незаявленого ядерного матеріалу.
- Експертка з питань ядерної енергетики Ольга Кошарна виклала відео зі ствердженням, що у вашу організацію ввели людину, у якої може бути прямий конфлікт інтересів – це стосується вашого першого заступника Олега Корікова. Експертка написала, що він «під час співбесіди на конкурсі на посаду першого заступника голови ДІЯР виступав як представник оператора АЕС і розповідав, як він та його команда будуватимуть ЦСВЯП та нові блоки». Прокоментуйте це, будь ласка.
- Коли його призначали, Кабмін навіть не запитав мене - що я думаю про заступника, з яким мені працювати.
Я вважаю, що «місце сидіння визначає спосіб мислення». Якщо ти в регуляторі, ти повинен мислити як регулятор. Якщо ти в органі управління, ти повинен мислити як орган управління. Повірте, мені теж було достатньо важко перелаштуватися з органу управління (Міненерго) на орган регулювання (ДІЯР). Але регулювання – це інші підходи, інша відповідальність.
Він презентував себе комісії як представник експлуатуючої організації. І мені здається, він ще не перелаштувався.
- А як ви з ним працюєте?
У зоні відповідальності Першого заступника центральний інспекційний відділ і відділ інформаційного управління в частині цифровізації.
- Наше інтерв’ю від початку планувалось як оглядове про підсумки року. Давайте поговоримо про це. Що ДІЯР вдалось зробити у 2021 році?
- Цього року ми переоцінили ЗАЕС-5, постановою колегії Держатомрегулювання дозволили йому працювати у наступні 10 років. Провели 16 пускових нарад, за результатами яких було видано дозволи на пуски енергоблоків після ремонту. Видали ліцензію на Сухе сховище, на «Укриття».
Підійшли до питання видачі окремого дозволу по джерелу нейтронів ХФТІ. Всі касети з ядерним паливом завантажено. Зараз чекаємо на звітні документи, щоб ми могли дати окремий дозвіл на дослідно-промислову експлуатацію цього об’єкта.
Також ми запровадили новий порядок з розслідування порушень на атомних електростанцій. Це пов’язано з прагненням нашої держави до європейської спільноти.
Також зараз через Верховну Раду та Кабмін проходять декілька законопроектів, розроблених Держатомрегулюванням. Ми зараз спрощуємо законодавство для того, щоб ми могли ліцензувати будь-яку нову технологію. Бо на сьогодні все законодавство виписано під енергетичні реактори ВВЕР-440 та ВВЕР-1000.
Закон не забороняє ліцензувати інші технології, але для цього треба вести достатньо складну щоденну роботу щодо змін, аналізу, оцінок, процедур ліцензування. Я сподіваюсь, що ми прийдемо до того моменту, коли ми змінимо законодавство у сфері використання ядерної енергії настільки, що зможемо ліцензувати будь-яку нову ядерну технологію – чи то АР-1000, чи то малі модульні реактори, чи то блоки EDF, чи південнокорейські. Ми над цим багато працюємо з колегами із США. У ДНТЦ ЯРБ підписано меморандуми з NuScale Power, з Holtec International для оцінки та аналізу нашого внутрішнього законодавства – що нам треба змінити, щоб ми могли ліцензувати нові технології. Це кропіткий та достатньо складний процес.
Також 16 грудня у нас буде колегія з переоцінки безпеки ЗАЕС-6 на наступні 10 років.
- Над чим будете працювати у наступному році?
- Ми сподіваємося, що видамо окремий дозвіл на ЦСВЯП і що Енергоатом надасть нам всі документи. Це теж непросто. Це три атомні електростанції, це перевезення ядерного палива по території України.
Питання ЦСВЯП не просте. На ньому буде зберігатися відпрацьоване паливо, і яке вироблене у РФ, і паливо Westinghouse. Для того, щоб безпечно поводитися з цим паливом, експлуатуючій організації потрібно зробити багато заходів, зокрема, з кранами кругової дії. На сьогодні готовий лише енергоблок на РАЕС-3, де тільки російське паливо. Я бачу більше проблем на ЮУАЕС. Там перше паливо Westinghouse було завантажене в 2 і 3 енергоблок. На ХАЕС ще інша ситуація. Єдині, хто не страждає – це ЗАЕС, бо у них є пристанційне сховище. Але і за ним потрібно слідкувати, бо там теж виникають питання.
У 2023 році у Енергоатома закінчується програма з підвищення безпеки всіх атомних енергоблоків. Потрібно думати, що робити далі. Тому роботи вистачає. Будемо далі регулювати, нормувати, ліцензувати, сертифікувати, працювати над законодавством. Адже наука не стоїть на місці, вона розвивається, і ми повинні за цим слідкувати.