В Енергоспівтоваристві нагадали, що незалежність регулятора – одне з зобов’язань України
Підпорядкування Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Кабінету міністрів порушить зобов’язання України за Третім енергетичним пакетом. Так в Енергетичному співтоваристві (Energy Community) прокоментували рішення Конституційного суду України стосовно регулятора.
Енергоспівтовариство вказує, що незалежність регулятора від приватних осіб чи державних органів - є ключовою опорою європейського енергетичного законодавства.
"Незалежність від державних органів, таких як уряд, має особливе значення в Україні, де державна власність у регульованому енергетичному секторі є широко розповсюдженою, і важливі рішення, такі як відокремлення (unbundling) в сферах газу та електроенергії, зачіпають комерційні та політичні інтереси", - стверджують у співтоваристві.
Тоді як Конституційний суд радить підпорядкувати НКРЕКП уряду - як вищому органу виконавчої влади, згідно конституції.
Натомість Секретаріат Енергоспівтовариства нагадує, що в минулому НКРЕКП піддавалась серйозним політичним втручанням, навіть без оскарження конституційного статусу комісії. В своєму останньому звіті, Секретаріат виявив, що гарантії незалежності, закріплені в законі, лише нещодавно почали приносити свої плоди.
Відповідно до рішення Конституційного суду, норми, що закріплюють незалежність НКРЕКП, втратять силу з 31 грудня 2019 року. Після цього коміся втратить правову базу для прийняття рішень. Тому Енергоспівтовариство попереджує, що невирішена проблема загрожує основам енергетичних секторів країни та їх реформування.
Раніше Конституційний суд України (КС) визнав невідповідними певні частини закону про НКРЕКП. Мова йде про вплив на відбір членів комісії президента та Верховної Ради, а також - фактичну незалежність регулятора від іншиз гілок виконавчої влади. КС дав час до кінця 2019 року врегулювати протиріччя закону про НКРЕКП конституції, після чого ряд статей закону про НКРЕКП втратить чинність.
Довідково
У 2014 році президент Порошенко створив НКРЕКП злиттям двох національних комісій - з регулювання енергетики та комунальних послуг. Першим головою об’єднаної НКРЕКП став Володимир Демчишин.
Верховна Рада прийняла окремий закон про створення НКРЕКП пізніше - 22 вересня 2016 року, і передбачила, що комісія є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, членів якого призначає та звільняє президент.