Перші два місяця у новому ринку електроенергії

Юрій ГнатюкНаталка Прудка з’ясовує подробиці у директора Енергоринку Юрія Гнатюка

Як ДП «Енергоринок» виконує свої функції в умовах обмеженого ресурсу і значно збільшеного обсягу даних, які доводиться опрацьовувати?

Загалом в Україні до 1 січня 2019 року діяло 33 обленерго та близько 70 постачальників за нерегульованим тарифом, а вже з 1 січня 2019 року - 25 постачальників універсальних послуг (ПУП), 150 постачальників «за вільними цінами», постачальник останньої надії та 33 оператори системи розподілу.

З 1 січня 2019 року згідно із законом «Про ринок е/е», функцію Адміністратора комерційного обліку повинна була почати виконувати НЕК «Укренерго». Однак воно поки не готове до цього з технічних причин, зокрема через відсутність програмного комплексу – так званого ДатаХабу, який повинен обраховувати весь ринок е/е, зокрема і дані від ще неіснуючих сертифікованих постачальників послуг комерційного обліку.

ДатаХаб є дуже ресурсно і організаційно складною системою збору і обробки даних. Тож з 1 січня основне навантаження щодо збору, обробки та передачі даних комерційного обліку усіх споживачів е/е до ДП «Енергоринок», а також щодо адміністрування процесу зміни споживачем постачальника припало на ОСР.

Другу половину січня і до 3-го лютого включно «Енергоринок» вимушений був працювати в дві, а в деякі дні і в три зміни, аби забезпечити практично цілодобовий процес аналізу і обробки отриманих від ОСР даних. Обсяг розрахунків, які було проведено за цей період в кілька сотень разів (!) перевищив звичайний і став можливим тільки завдяки самовідданій і фактично безперервній роботі працівників підприємства.

Якщо до 2019 року для забезпечення щоденних погодинних розрахунків на оптовому ринку е/е достатньо було адмініструвати лише зовнішній периметр обленерго та відносно невелику кількість точок обліку споживачів постачальників за нерегульованим тарифом (загалом близько 10 тис. точок обліку), то з 1 січня 2019 року адмініструвати вже було необхідно всі існуючі обліки, а це мільйони точок обліку. Можете собі уявити різницю.

Раніше кожен ліцензіат розумів, з яким суміжником він повинен узгодити обсяги перетоків е/е. І потім надавав нам агрегований макет даних для розрахунків. Сьогодні ж обсяг макетів суттєво збільшився, тому що тепер 33 ОСР подають узгоджені дані з усіма своїми постачальниками (яких у деяких ОСР до 50-ти), з НЕК «Укренерго».

Наскільки це було можливо, ми своє програмне забезпечення вчасно адаптували до нової моделі ринку. І витратили дуже багато часу, щоб навчити ОСР передавати нам дані про обсяги споживання в іншому форматі, як того вимагають нові правила.

Але оператори системи розподілу не змогли швидко підготуватися належним чином?

Справа не лише в підготовці ОСР. Як я вже зазначав, з січня добовий макет даних, який надають нам ОСР, перетворився на величезний масив інформації. Він відображає, скільки е/е погодинно кожен з постачальників на території ОСР поставив своїм споживачам по кожній з двох груп.

В ідеалі макети мали би формуватися напівавтоматично, але це можливо за умови наявності у споживачів відповідного обліку, який зчитує показники і передає їх каналами зв'язку до програмного забезпечення ОСР. Але нічого цього немає і не буде ще в найближчі роки. Навіть диференційований облік по трьох зонах не завжди дає такі можливості.

До того ж ОСР не має права коригувати дані, які отримує від постачальників у вигляді заявок. І саме тут виникає джерело ще одного конфлікту. Постачальників сьогодні на ринку з`явилося дуже багато, й велика частина з них не має ніякого досвіду роботи. Це добре, що з`являється конкуренція, але ж новачки ще не розуміють правил гри, а тому подачею некоректної інформації, створюють ОСР і, як наслідок, нам великі проблеми.

Повідомлялося, що і інші учасники ринку додали клопоту…

Робота у січні 2019 року була ускладнена недостатньою підготовкою до нових правил з боку НЕК «Укренерго», АТ «Укрзалізниця» та ПП «Гарант Енерго М», як в частині укладання необхідних договорів на передачу/розподіл е/е зі споживачами та постачальниками, так і в частині налаштування систем збору даних вимірювання, організації роботи щодо узгодження з суміжними суб’єктами перетоків е/е та передачі агрегованої інформації до ДП «Енергоринок».

Окрім цього десяток постачальників (здебільшого нові) не дотримались вимог правил роздрібного ринку та подали до ДП «Енергоринок» заявки на купівлю е/е з некоректними даними (неправильно вказані ОСР, які обслуговують їхніх клієнтів, та/або неправильно вказано тип обліку споживачів - група «А» чи «Б» згідно з постановою НКРЕКП від 29.12.2018 №2118).

Врешті-решт повні погодинні дані за січень щодо обсягів купівлі-продажу е/е «Енергоринок» отримав лише 2-3 лютого (їх не надав лише невеликий ОСР - ПП «Гарант Енерго М»), а щоденні розрахунки платежів всім учасникам ринку та визначення середньозважених цін за січень вдалося здійснити тільки 6 лютого.

У січні, таким чином, працювали за орієнтовною оптово-ринковою ціною е/е, а не за фактом.

Коли ми працюємо в штатному режимі , тобто обраховуємо коректні дані, то надаємо постачальнику погодинні розрахунки за день (з запізненням в два дні). І він завдяки цим оперативним даним може планувати свою економічну діяльність - доплати, коригування (коригування здійснюється 15 і 28-го числа щомісяця – щоб не підпадати під штрафні санкції). Але в січні всі працювали «всліпу».

Постачальники не знали, на яких умовах вони купують е/е на енергоринку. Важко сказати, як вони організовували свою діяльність…  Так само було і з тепловою генерацією  – жодного дня в січні ТЕС не розуміли, за якими цінами продають е/е ринку, тому що не було балансу, а без нього неможливо вирахувати оперативні ціни продажу.

В перших числах лютого ми звели оперативний фізичний баланс з певними припущеннями - спочатку все обговорили на раді ОРЕ, а потім це було схвалено постановою регулятора. 

Як ви «закривали» січень, тобто коригували оперативні дані відповідно до фактичних показів лічильників, які вам передали оператори?

Дані комерційного обліку щодо купівлі-продажу е/е на ОРЕ оператори надали «Енергоринку» 12 лютого, й тільки після втручання Ради ОРЕ, яка своїми рішеннями щодо чергових порушників регламенту дозволила розблокувати процес. Тож скласти звітний баланс купівлі-продажу е/е за січень 2019 року та здійснити реєстрацію податкових накладних для постачальників «Енергоринок» зміг лише 13 лютого надвечір.

У процесі ми зіткнулися з новою хвилею проблем: деякі постачальники відмовлялися підписувати з нами акти звірки, вони не погоджуються з даними обліку, наданими ОСР. У нас досі більше 10-ти не підписаних актів за січень.

"Енергоринок» та Рада ОРЕ отримали у лютому багато звернень від постачальників та ПУП зі скаргами на некоректне визначення операторами системи розподілу обсягів споживання е/е споживачами (і, відповідно, обсягів купівлі е/е в ДП «Енергоринок") та проханням здійснити перерахунки січня 2019 року. На сьогоднішній день ці звернення опрацьовуються.

Тобто помилки будуть виправлені?

Ми закрили січневий баланс з розумінням того, що в ньому є певні неточності, викликані поганою якістю даних, отриманих з роздрібного ринку. Вже зрозуміло, що баланс за січень треба буде перерахувати. Весь, по кожному дню, з урахуванням всіх конфліктних ситуацій, адже лише до нас прийшло 30 листів з описом невідповідностей , та з оцінкою ліцензіатів своїх збитків. Впевнений, що цих проблем насправді набагато більше.

Перерахунок стосуватиметься всієї України, Рада ОРЕ погодила ці дії. Сподіваюсь до кінця березня ми відновимо «фінансову» справедливість.

Чому ж виникли ці розбіжності?

Кодекс комерційного обліку е/е затверджували, виходячи з кращих європейських практик. А вони, зокрема, передбачають практично повний автоматичний збір даних саме з лічильників з погодинною фіксацією обсягів споживання. Але в Україні цього немає, і через це виникає багато складнощів.

В майбутньому, тобто, після повного запровадження реформ і встановлення вільних цін для побуту, всі ці споживачі також повинні будуть мати лічильники з погодинною фіксацією. Але на першому етапі реформування ринку важливо мати комерційний облік хоча б на рівні юридичних споживачів.

Білінг, який працював в колишніх обленерго не в повній мірі відповідає новій концепції комерційного обліку, яка повинна бути в новій моделі ринку е/е.

В перспективі, всі прилади обліку повинні мати ідентифікаційні коди, і в макетах передачі даних вони мають бути вказані, це важливий елемент автоматизації процесу збору даних.

Певний час ці коди видавали ми, а потім НКРЕКП внесла зміни до Кодексу комерційного обліку е/е і передала цю функцію «Укренерго». На сьогодні ми не володіємо інформацією щодо рівня кодифікації точок комерційного обліку.

Зазначу, що кодифікація всіх приладів обліку по всіх споживачах є передумовою для агрегування даних на рівні майбутнього ДатаХабу.

Ще повідомлялося про невизначеність з адмініструванням споживачів, приєднаних до мереж НЕК «Укренерго» та мереж виробників е/е…

Лише в середині січня було визначено, хто їх адмініструє. Суть рішення в тому, що основних споживачів адмініструє «Укренерго» і виробники е/е, а їх субспоживачів – ОСР.  На перехідному етапі НКРЕКП зобов`язала ОСР вести комерційний облік таких споживачів, але це рішення діятиме до 1-го квітня як тимчасове, а далі питання всієї цієї групи споживачів має бути врегульовано. В законі «Про ринок е/е» такі структури визначені як малі системи розподілу (МСР) й прописано правові засади їхньої роботи. 

Кількість таких споживачів ніби і невелика – загалом в Україні їх трохи більше 160, приєднаних до мереж «Укренерго», але ж це все найпотужніші підприємства, і в січні було незрозуміло, як з ними працювати. Це і метрополітени, майже вся хімічна, ливарна, металургійна промисловості .

До цього ж переліку потрапили цілі міста-супутники електростанцій. Раніше обленерго їх обслуговувало (збирало кошти, вело облік), бо межа його діяльності поширювалася на регіон (область), а не обмежувалася мережами, як зараз. Тож зміна суб`єктного складу учасників ринку е/е і правовідносин, які виникають внаслідок цього, призвела до великої кількості методологічних «дірок», які доводилося у пожежному режимі латати у січні-лютому.

А що за проблема з ПП «Гарант Енерго М»?

Вони взагалі не надавали у січні ніяких даних. По суті через існування цієї «прогалини» не можна було порахувати баланс е/е всієї України.

Активи «Енергії Новояворівськ» і «Енергії Новий Розділ» було арештовано за рішенням суду в рамках кримінальних проваджень НАБУ. Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) провело конкурс і обрало управителя цими активами – «Гарант Енерго М». Призначений управитель отримав дві ліцензії на виробництво е/е (для обох ТЕЦ - «Енергія-Новояворівськ» і «Енергія-Новий Розділ»), дві – на розподіл та ліцензію на постачання е/е.

З кінця вересня ми намагалися вести з ними роз'яснювальну роботу, допомагали з початком роботи в оптовому ринку, але результати поки незадовільні. Там постійно змінюються керівники, люди не розуміють правил і специфіки цього виду діяльності. Тож через рішення Ради ОРЕ та НКРЕКП до цього ліцензіата було застосовано правило, суть якого зводиться до наступного: вся е/е, яка надходить до його мереж, відноситься йому на втрати в мережах, оскільки він не зміг надати інформацію щодо її подальшої реалізації постачальниками.

Скільки триватиме такий цейтнот, коли «Укренерго» зможе перебрати на себе функцію Адміністратора комерційного обліку (АКО)?

Де-юре, НЕК «Укренерго» повинне стати повноцінним головним оператором комерційного обліку з 1 липня 2019 року. А «Енергоринок» з першого липня 2019 року згідно закону не має права виконувати функцію АКО. Однак інформації щодо термінів впровадження ДатаХабу у нас немає.

Але НЕК «Укренерго» до 31 березня 2019 року має хоча б організувати обмін даними зі своїми основними споживачами та запровадити спрощене програмне забезпечення для визначення погодинних обсягів е/е, яка споживається цими основними споживачами та їх субспоживачами, й почати самостійно адмініструвати процес зміни споживачем постачальника. Все це вимоги вже діючого першого етапу реформи роздрібного ринку е/е.

Інакше з 1 квітня 2019 року учасників ОРЕ та всіх споживачів України чекає повторення ситуації, яка мала місце в січні 2019 року – відсутність даних для розрахунків погодинних цін е/е.

У лютому ситуація з передачею інформації та розрахунками на її базі все ж покращилася?

Спочатку були певні затримки в отриманні щоденних даних, але ближче до середини лютого вони почали надходити і щоденні розрахунки почали проводитися практично в регламентні терміни.

В лютому до нас стали надходити більш якісні макети оперативних даних від ОСР, вони вже зазвичай не містять відвертих ляпів.

Остаточний висновок зможемо зробити тільки після того, як ці оперативні дані підкріпляться фактичними, що базуються на показниках лічильників. У січні, приміром, був випадок, коли один постачальник у Харківській області заключив договір з ОСР, сплатив нам аванс. Але «Харківобленерго» забув цього постачальника включити в щодобові макети…

Оскільки місяць уже був закритий на основі оперативних даних без цього постачальника, Рада ОРЕ та НКРЕКП вкотре змушені були приймати індивідуальне рішення щодо нього.

Яка, за Вашою інформацію, ситуація із застосуванням погодинних цін для деяких споживачів, які раніше користувалися дифтарифами?

Зараз виник величезний конфлікт між деякими споживачами, постачальниками та операторами системи розподілу: споживачі вважають, що вони мають сертифіковані системи комерційного обліку, а оператори мереж кажуть, що ці системи та лічильники, сертифіковані як зональний облік, і вони не дають права застосовувати погодинні ціни, як для споживачів категорії «А».

Для потужних підприємства ціна питання - бути в групі «А» чи «Б» – це мільйони гривень, бо вчора споживач купував нічну е/е за дифтарифом на 60% дешевше, ніж денну, а зараз він таку можливість може втратити. Регулятор зараз якраз працює над питанням надання тимчасового дозволу на розрахунки за погодинними тарифами для споживачів з такого типу системами обліку.

Чи має «Енергоринок» можливість розраховувати погодинні ціни на електроенергію в режимі реального часу й публікувати їх хоча б щоденно?

З лютого ми вже рахуємо такі показники – для членів ринку вони доступні в їхніх особистих кабінетах. З регулятором ми узгодили підхід, який передбачає їх оприлюднення на сайті до 15-го числа місяця, наступного за розрахунковим. В перспективі, після радикального покращення оперативних даних від ОСР ми розглянемо можливість їх розміщення на сайті щоденно.

Коли ж запрацює повноцінна нова модель ринку е/е, тоді буде реалізовано іншу методологію ціноутворення, і тоді всі цінові параметри будуть доступними в режимі реального часу, в тому числі і по виробниках.

Може зацікавити

Юрій Саква про ринок електроенергії
Юрій Саква про ринок електроенергії