Перший рік РДН і ВДР в Україні

Перша річниця РДН і ВДР

Вже рік як в Україні почав працювати ринок електричної енергії. 30 червня 2019 року Оператор ринку провів перші торги електроенергією на ринку «на добу наперед» за європейськими правилами, за якими продається і купується електрична енергія у країнах Європейського Союзу.

Участь у перших торгах взяло 193 компанії. Було акцептовано 160331 МВт·год електроенергії. Середньозважена ціна на РДН на 1 липня 2019 року в ОЕС України становила 1594.19 грн/МВт·год (без ПДВ), у Бурштинському енергоострові - 1776.03 грн/МВт·год (без ПДВ).

1 липня 2019 року стартували торги на внутрішньодобовому ринку. І Україна стала однією з небагатьох країн в Європі, котра запустила одразу два сегменти ринку електричної енергії – і ринок «на добу наперед», і внутрішньодобовий ринок.

На ринку «на добу наперед» купівля-продаж електроенергії здійснюється на наступну добу за днем проведення торгів. Ціна на цьому сегменті ринку визначається за принципом граничного ціноутворення із забезпеченням мінімізації ціни та максимізації обсягів торгівлі. Жоден учасник не бачить заявлені ціни та обсяги купівлі/продажу електричної енергії іншими учасниками. Така технологія торгів на РДН сприяє розвитку конкуренції.

На внутрішньодобовому ринку купівля-продаж електроенергії здійснюється безперервно та впродовж доби фізичного постачання електроенергії. Цей сегмент ринку дає змогу учасникам ринку скорегувати свої торгівельні позиції та працює за принципом «на кожен товар є свій покупець». Тобто, продавці та покупці заявляють обсяги та ціни, за якими бажають продати/купити електроенергію, і чекають свого контрагента.

Перший рік РДН і ВДР в Україні охарактеризувався волатильністю ціни акцептованої електроенергії. Ринок стартував із середньозваженої ціни РДН (ОЕС+БуОС) у липні 2019 року - 1 643.48 грн/МВт·год (без ПДВ). За рік ціни на цьому сегменті ринку знизилася на 23.15% і за червень 2020 року середньозважена ціна на РДН (ОЕС+БуОС) вже становить 1263.03 грн/МВт·год (без ПДВ).

На ВДР ціни за рік знизилася на 34.65%. Якщо у липні 2019 року середньозважена ціна купівлі-продажу електроенергії на цьому сегменті ринку становила 1819.64 грн/МВт·год (ОЕС+БуОС, без ПДВ), то в червні 2020 року середньозважена ціна ВДР становить 1189.17 грн/МВт·год (ОЕС+БуОС, без ПДВ).

Протягом року на РДН змінилося співвідношення попиту і пропозицій. У перші чотири місяці роботи РДН переважав дефіцит пропозицій на продаж електроенергії в Об’єднаній енергетичній системі України. Наприкінці минулого року, у листопаді та грудні вже навпаки – спостерігався профіцит. З початку 2020 року на РДН в ОЕС України також переважає профіцит заявок на продаж е/е. Натомість у Бурштинському енергострові як минулоріч, так і цьогоріч, переважає дефіцит заявок на продаж електричної енергії в нічні години доби. 8 година ранку у обох торгових зонах перестала бути дефіцитною з березня 2020 року, після рішення НКРЕКП щодо розширення денного періоду доби для торгів електроенергією на РДН.

За рік на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку продано-куплено майже 49 ТВт·год електричної енергії. Найбільше обсягів електроенергії акцептувалося на цих сегментах ринку у липні та грудні минулого року, і в січні- березні цього року.  З квітня 2020 року обсяги торгів на майданчику «Оператора ринку» суттєво знизилися. Якщо порівнювати обсяги торгів у червні та січні цього року, то на РДН стало акцептуватися на 60.24% менше електроенергії.

Торгівельний оборот «Оператора ринку» за 12 місяців роботи становить 83.5 млрд. грн  або  2.8 млрд. євро.

В «Оператора ринку» відмінна фінансова дисципліна. За рік жодних боргів – підприємство щоденно за допомогою ЕСКРОУ рахунків розраховується з продавцями електроенергії. Своєчасно і в повному обсязі сплачуються також податки і збори до бюджетів різного рівня.

«Ми позитивно оцінюємо перший рік роботи РДН і ВДР, особливо зважаючи на те, що деякі європейські країни впроваджували ці ринки з різницею у кілька років. Як показала практика річної роботи, у цих сегментів ринку електроенергії великий потенціал. «Оператор ринку» й надалі буде підтримувати той стандарт, який започатковано у липні минулого року – забезпечуватиме безперебійну роботу РДН і ВДР 24/7 і 100% розрахунки», - коментує директор ДП «Оператор ринку» Володимир Євдокімов.

Довідково

З початку роботи ДП «Оператор ринку» укладено 463 договори на участь у РДН та ВДР. З них 34 виробника, 32 оператора системи розподілу, 383 постачальники, 11трейдерів, 1споживач, Оператор системи передачі та Гарантований покупець.

У червні 2020 року було зареєстровано 8 нових учасників. 15договорів на участь було призупинено за зверненням учасників, 9 договорів на участь було призупинено у зв’язку з несплатою послуг ДП«Операторринку».

Може зацікавити

Чому на зиму краще виїхати з міста