НЕК «Укренерго» ознайомило комерційних та фінансових директорів великих промислових підприємств з можливостями оптимізації витрат на електричну енергію за рахунок участі в ринку допоміжних послуг.
В зустрічі взяли участь представники агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт» («МХП»), ТОВ «АТБ-Маркет», КП «Київський метрополітен», Полтавського та Єристівського ГЗК (Ferrexpo), АТ «Нікопольський феросплавний завод», ПрАТ «Рівнеазот», ДП «Новатор», ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» та інші, а також трейдери ринку електроенергії.
Великі промпідприємства-споживачі, які здатні без впливу на виробництво швидко змінювати своє споживання більше ніж на 1 МВт, можуть на рівні з виробниками електроенергії надавати послуги для балансування енергосистеми і отримувати за це відповідну платню. А саме, коли загальне споживання електроенергії швидко зростає або зменшується, диспетчери НЕК «Укренерго» для балансування енергосистеми можуть віддавати команди великим споживачам на зменшення або збільшення обсягів споживання. При цьому споживач сам визначає, який діапазон потужності йому вигідно віддавати для регулювання.
Чинне законодавство передбачає два види оплати для таких допоміжних послуг. Перше – це так звана «плата за готовність». Вона гарантує готовність споживача змінити потужність за командою диспетчера. Друге – безпосередньо оплата самої послуги із збільшення або зменшення споживання за командою.
«Наприклад, ваша готовність зменшити споживання може бути оплачена до 500 грн/МВт (без ПДВ). Умовно – 12 000 грн за день, тільки за обіцянку, що ви 1 МВт по команді диспетчера перестанете споживати. Разом з тим, якщо вам приходить команда знизити споживання на 1 МВт протягом однієї години, то ви додатково за виконання цієї команди отримаєте плату, яка дорівнює ціні балансуючої енергії. Тобто, ви до тих 500 грн/МВт отримаєте ще плюс 1600-1800 грн/МВт·год», – пояснив заступник голови правління НЕК «Укренерго» Андрій Немировський.
Сьогодні щодня для балансування енергосистеми Укренерго необхідно забезпечити 1000 МВт резерву на завантаження (у випадку споживачів це зменшення енергоспоживання) і 500 МВт на розвантаження (збільшення споживання електроенергії).
Споживачів, присутніх на зустрічі, інформували про технічні вимоги для роботи на ринку допоміжних послуг, принципи формування граничних цін, а також про штрафні санкції в разі ненадання послуг. Це дозволить потенційним учасникам розробити техніко-економічне обґрунтування (ТЕО), на основі якого вони зможуть визначити економічну доцільність участі в балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг.