Для забезпечення інтеграції значного обсягу ВДЕ енергосистемі необхідно 2 ГВт високоманеврових потужностей вже у 2023 році

Для забезпечення інтеграції значного обсягу ВДЕ енергосистемі необхідно 2 ГВт високоманеврових потужностей вже у 2023 році

До 2023 р. в умовах інтенсивного впровадження ВДЕ в енергосистемі України має бути 2 ГВт високоманеврових потужностей зі швидким стартом та до 1 ГВт систем підтримки та регулювання частоти на базі акумулювання електроенергії – це один з висновків Звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей, проєкт якого обговорювався в НЕК «Укренерго» за участю представників галузевого міністерства, Регулятора, генерації, галузевих асоціації та експертів.

Введення вказаних вище потужностей дозволить мінімізувати ймовірність виникнення ризиків порушення операційної безпеки при значних коливаннях потужності на ВДЕ та знизити потребу у постійному використанні для компенсації цих коливань традиційної генерації.

Через інтенсивне зростання потужності ВДЕ енергосистема вже сьогодні відчуває дефіцит маневрових потужностей. Зниження можливостей балансування обумовлено високою базовою потужністю АЕС, ТЕЦ, ТЕС, а в повеневий період й ГЕС, ростом частки покриття ВДЕ, які не тільки не забезпечують регулювання, а й ставлять до нього нові виклики.

В ринкових умовах також інструментом балансування є ринок допоміжних послуг, повноцінний запуск якого є вкрай необхідним. В цьому плані необхідна реконструкція енергооб’єктів традиційної генерації, що дозволить після успішного проходження випробувань бути їй сертифікованою для можливості повноцінної участі у ринку допоміжних послуг. Участь у ринку допоміжних послуг атомної і гідрогенерації дозволить оптимізувати роботу АЕС (їх розвантаження або зупинення при профіциті генерації з відповідною оплатою втраченої АЕС економічної вигоди). Але для цього необхідно удосконалити нормативну базу.

«На сьогодні ВДЕ мають невисоку точність прогнозування виробництва. І виникнення значних коливань виробітку з ВДЕ потребує спрацювання, окрім балансуючих потужностей, ще й резервів, які перш за все призначені для компенсації збурень в енергосистемі, а не для балансування. Це в свою чергу вже сьогодні створює дефіцити резервів», – наголосив директор з управління ОЕС України – головний диспетчер НЕК «Укренерго» Віталій Зайченко.

За прогнозом проекту Звіту у 2021 р. максимум дефіциту потужності резервів на розвантаження прогнозується на рівні 486 МВт упродовж 1825 год/рік, на завантаження – 702 МВт упродовж 4198 год/рік.

Усунути дефіцит резервів та покращити балансування в енергосистемі дозволить спорудження систем акумулювання енергії або розвиток систем управління попитом. Альтернативною цим двом рішенням може бути введення нових високоманеврових балансуючих потужностей з широким регулювальним діапазоном та швидким пуском.

За результатами проєкту Звіту потужність генерації на період 2026-2030 рр. може бути достатньою тільки за умови впровадження та використання швидкодіючих резервів. При цьому з’являється можливість компенсації дефіцитів генеруючих та резервних потужностей за рахунок імпорту з країн континентальної Європи.

НЕК «Укренерго»

Може зацікавити