За підсумками роботи газового ринку України в першому кварталі 2020 року нараховано 481 млн куб. м негативних і 647 млн куб. м позитивних небалансів природного газу на загальну суму 2,6 млрд грн та 3,4 млрд грн відповідно.
Зі свого боку Оператор ГТС виконує свої зобов’язання перед учасниками ринку та повністю оплатив їм позитивні небаланси за період січня-лютого 2020 року.
В той же час оператори ГРМ (облгази) накопичили борг за негативні небаланси перед Оператором ГТС в розмірі 1 млрд 102 млн грн, а постачальники газу – 275 млн грн. Станом на сьогодні рівень розрахунків за негативні небаланси складає лише 9%, а сукупна заборгованість 108 компаній перед ОГТСУ склала 1 млрд 378 млн грн, половина з якої накопичена облгазами – Луганськгазом, Тернопільміськгазом, Київоблгазом, Кіровоградгазом та Донецькоблгазом.
Протягом березня заборгованість збільшилась на 508 млн грн або на 58% порівняно з показником по завершенню перших 2 місяців 2020 року. Лідерами зростання обсягів негативних небалансів в березні стали: Луганськгаз (+27,2 млн куб. м), Тернопільмісьгаз (+6,7 млн куб. м), Кіровоградгаз (+5,5 млн куб. м) та Донецькоблгаз (+3,2 млн куб. м).
Особливе занепокоєння викликає Тернопільмісьгаз. Незважаючи на те, що відповідні кошти були додатково включені в його тариф, цей оператор ГРМ з початку року не закупив жодного кубометра газу для власних технологічних потреб. А відбираючи блакитне паливо з ГТС він вже накопичив майже 158 млн грн. заборгованості. Тому Оператор ГТС звернувся до НКРЕКП з вимогою провести позапланову перевірку Тернопільміскгазу на предмет порушення ліцензійних умов та нецільового використання тарифного доходу. Також ОГТСУ готує відповідні звернення до правоохоронних органів та суду.
Також Кіровоградгаз вже накопичив 78 млн грн заборгованості та продовжує її активно нарощувати, незважаючи на нещодавнє збільшення тарифу на його послуги та на стрімке зниження ціни на природній газ, що дозволило іншим операторам ГРМ значно зменшити обсяги несплачених негативних небалансів.
Слід зазначити, що облгази групи РГК, які сформували найбільшу заборгованість за несплачені негативні небаланси, значно знизили її зростання у березні місяці.
Така ситуація стає загрозливою, оскільки топ-боржники продовжують системно відбирати значні обсяги газу з ГТС та не розраховуватись за нього, тим самим створюючи загрозу газопостачання для їхніх споживачів та стабільної роботи Оператора ГТС.
Як повідомлялось раніше, ОГТСУ звернувся до місцевих адміністрацій та НКЕРКП з проханням звернути увагу на діяльність зазначених підприємств та виконання ними ліцензійних умов. А для системного вирішення проблеми з небалансами Оператор ГТС запропонував НКРЕКП внести необхідні зміни до відповідних мережевих кодексів.
Список Операторів ГРМ – боржників за негативні небаланси (станом на 14.04.2020)