В 2021 році сфера розподілу електроенергії отримала довгоочікувану реформу тарифоутворення – стимулююче регулювання (RAB-тариф).
RAB-тариф вперше за 30 останніх років надав можливість інвестувати в розвиток інфраструктури електромереж значно більше, впроваджувати нові технології та покращувати показники якості постачання електроенергії до рівня європейських.
Однак 2022 рік вніс значні корективи. Повномасштабне вторгнення росії привело до інфляційних процесів в економіці, зниженню об'ємів розподілу електроенергії, зростанню вартості всіх матеріалів. Крім того, перед обленерго постали нові задачі – відновлення мереж після обстрілів, часто під час бойових дій, забезпечення працівників додатковими засобами захисту, допомога мобілізованим співробітникам.
Завдяки коштам в рамках RAB-тарифу енергокомпанії змогли витримати це додаткове фінансове навантаження та продовжувати забезпечувати світлом українців. Зараз RAB-тариф став джерелом для підготовки електромережі до осінньо-зимового періоду і підвищеного попиту на електроенергію.
Однак наразі обговорюється ініціатива скасувати реформу RAB-тарифоутворення попри всі масштабні зусилля енергетиків та влади у підтримці нормального електропостачання. І в поточних умовах, і довгостроковій перспективі це може призвести до катастрофічних наслідків. Області, де найактивніші бойові дії, можуть лишитися без світла, просто тому, що не буде коштів на відновлення мережі після обстрілів. В опалювальний сезон зросте аварійність, тому що зараз компанії не матимуть можливість підготувати обладнання до підвищеного попиту на електроенергію.
Всеукраїнська Енергетична Асамблея вважає, що ініціатива скасування RAB-тарифоутворення потребує додаткових обговорень з залученням експертів ринку.