У присутності президента України Володимира Зеленського керівник ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін і президент та головний виконавчий директор компанії Westinghouse Патрік Фрагман підписали Меморандум про співпрацю, який передбачає розміщення реакторів Westinghouse AP1000 в Україні.
В церемонії урочистого підписання документу, що відбулася в штаб-квартирі Міністерства енергетики США в м. Вашингтон (округ Колумбія) також взяли участь міністр енергетики України Герман Галущенко та міністр енергетики США пані Дженніфер Гренхолм.
Енергоатом обрав технологію компанії Westinghouse AP1000 для втілення довгострокових цілей з будівництва нових атомних енергоблоків в Україні. Цей Меморандум зміцнить обидві компанії та допоможе Україні досягти цілей декарбонізації, використовуючи чисту, надійну та доступну ядерну енергію.
Меморандум передбачає участь компанії Westinghouse в добудові четвертого енергоблоку Хмельницької АЕС за технологією AP1000 та ще чотирьох енергоблоків інших атомних електростанцій України. Загальна орієнтовна вартість проекту близько 30 млрд доларів США.
«У довгостроковій перспективі застосування американської технології AP1000 – апробованої реакторної установки покоління III+ потужністю близько 1100 МВт із системами пасивної безпеки та унікальними особливостями з точки зору стандартизації, які дозволяють скоротити терміни і вартість будівництва, – дасть Енергоатому можливість забезпечувати найвищий рівень безпеки, надійну роботу атомної генерації, її інноваційність та дбайливе ставлення до довкілля», – заявив керівник НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.
«Компанія Westinghouse пишається тим, що надає підтримку існуючому парку діючих українських АЕС, постачаючи свої паливо та послуги, найкращі в галузі. Ця угода ще сильніше зміцнює наші перевірені часом партнерські стосунки з Енергоатомом, – заявив президент та головний виконавчий директор компанії Westinghouse Патрік Фрагман. – Це – важливий крок до наближення майбутнього України з безвуглецевою енергетикою шляхом застосування провідного світового ядерного реактора для задоволення довгострокових потреб».
Установка AP1000 – це перевірений реактор покоління ІІІ+. Він має унікальні, повністю пасивні системи безпеки, модульну стандартну конструкцію, високу працездатність та здатність працювати в маневреному режимі. Ця технологія надає переваги в області закупівель, будівництва, ліцензування, експлуатації, технічного обслуговування та локалізації.
Технологія AP1000 компанії Westinghouse – єдина з технологій реакторів покоління III +, ліцензована Комісією з ядерного регулювання США й у кількох країнах Європи та Азії. Чотири блоки AP1000, які вже працюють у Китаї, встановлюють рекорди за експлуатаційними характеристиками – тривалістю планово-попереджувальних ремонтів при введенні в експлуатацію й перевантажуванні палива, а також за коефіцієнтом використання встановленої потужності.
Будівництво двох енергоблоків AP1000 скоро буде завершено на АЕС Вогл (Vogtle) у США. Цю технологію обрали для проєкту будівництва шістьох енергоблоків в Індії, наразі її розглядають чимало американських енергокомпаній, а також у декількох країнах Центральної та Східної Європи й Азії.
За темою: