За 11 місяців 2020 року Оператор ГТС України протранзитував 50,1 млрд куб. м газу. Це на 38% менше, ніж за аналогічний період минулого року (81,5 млрд куб. м).
Основна причина скорочення обсягів транзиту у порівнянні з попереднім роком – запуск нових газопроводів в обхід України, якими російський газ транспортується в Європу. А також певне зменшення попиту на блакитне паливо в ЄС та значні запаси газу в європейських ПСГ. Відповідно, це все разом вплинуло на контрактні обсяги замовлення послуг у Оператора ГТС України.
Середньодобовий обсяг транзиту з початку року становив 150 млн куб. м на добу, а в листопаді зріс до 175 млн куб. м на добу за рахунок дозамовлених через аукціонні платформи потужностей на транспортування газу до країн Європи.
Слід зазначити, що у листопаді трейдери почали відбирати свої запаси газу з митного складу в ПСГ, таким чином ОГТСУ додатково протранспортував до ЄС 153 млн куб м природного газу, а саме: 114 млн куб. м до Угорщини та 39 млн куб. м до Польщі.
Газпром повністю розраховується за весь обсяг заброньованих потужностей. А ОГТСУ зі свого боку виконує всі добові заявки й ефективно забезпечує безперебійність транспортування газу до ЄС та Молдови.
У західному напрямку було протранзитовано 46,8 млрд куб. м газу (-34%). Зокрема, у Польщу – 3,5 млрд куб. м, Словаччину – 34,7 млрд куб. м, Угорщину – 8,6 млрд куб. м.
У південному напрямку транзит склав 3,3 млрд куб. м (-73%). Із них 0,7 млрд куб. м – у Румунію та 2,6 млрд куб. м – у Молдову. Падіння транзиту по цьому маршруту пов’язане з запуском у січні 2020 року «Турецького потоку», яким доправляється газ з Росії у Туреччину, а звідти в країни Балканського півострову.
За темою:
В I півріччі 2020 року транзит газу склав 25 млрд кубометрів |
За перший квартал 2020 року транзит газу склав 11,1 млрд куб. м |