Укренерго виграло касацію у справі про сплату тарифу на передачу при експорті електроенергії

НЕК «Укренерго»Верховний суд України визнав законною Постанову НКРЕКП №360 від 7 лютого 2020 року, якою уточнено норми Кодексу системи передачі щодо обов’язковості сплати за послуги з передачі під час експорту електроенергії.

Раніше цей документ намагалося оскаржити в суді ТОВ «ДТЕК Західенерго» для скасування необхідності сплачувати тариф на передачу при експортних операціях з електроенергією.

Рішення Верховного суду було ухвалене 8 вересня 2021 року в результаті задоволення касаційних скарг НКРЕКП та НЕК «Укренерго». Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

Верховний суд підтвердив доводи НКРЕКП та «Укренерго», що при експорті електроенергії експортери фактично отримують послуги з передачі електроенергії, тобто фізично користуються мережами оператора системи передачі (ОСП). Тому сплата тарифу на передачу є саме платою за надані оператором системи передачі послуги, а не митом чи додатковим платежем. Відповідно, у разі несплати тарифу, НЕК «Укренерго», як ОСП, не отримує компенсацію за витрати, понесені ним на утримання міждержавних ліній електропередачі.

Попередні рішення судів першої та другої інстанції у цій справі призвели до того, що НЕК «Укренерго» тимчасово була позбавлена можливості стягувати плату за послуги з передачі при експорті електроенергії. Однак тепер Верховний суд постановив скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове, яке має відмовити у задоволенні позовних вимог ТОВ «ДТЕК Західенерго». Адже, як зазначено в рішенні Верховного суду, суди першої та другої інстанцій під час ухвалення своїх рішень «застосували нормативно-правовий акт, який неправильно витлумачили».

Рішення Верховного суду дає «Укренерго» підстави для стягнення з учасників ринку заборгованості по сплаті тарифу на передачу при експорті електроенергії. Наразі загальна сума цієї заборгованості складає понад 2 млрд грн (з ПДВ).

Нагадаємо, що 15 квітня 2021 року Верховна рада  прийняла Закон України № 1396-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі», який відкриває можливості для впровадження спільних аукціонів на розподілення пропускної спроможності міждержавних перетинів. Саме впровадження спільних аукціонів дозволить Україні в майбутньому приєднатися до механізму ITC (Inter-Transmission System Operator Compensation), який діє в країнах ENTSO-E та призначений для компенсації витрат ОСП на послуги з передачі при експорті електроенергії, та вирішити питання без оплати цих експортерами.

НЕК «Укренерго»

За темою:

Укренерго оскаржує в апеляції рішення суду щодо скасування плати за передачу при експорті електроенергії

Суд призупинив внесення зміни до Кодексу системи передачі

Тарифу на експорт електроенергії бути

Може зацікавити

Енергосистема вчора і сьогодні
Умови для будівництва нової маневреної генерації та установок зберігання електричної енергії