Сьогодні 4 грудня 2023 року.
Енергосистема продовжує перебувати у стані відновлення після ракетних атак.
"Ситуація в енергосистемі складна. Висока аварійність енергоблоків та прогнозоване похолодання можуть спричинити дефіцит в енергосистемі". (с)
Нижче в приведені два аналітичні дописи Всеукраїнської Енергетичної Асамблеї про стан енергосистеми за цей же день у 2021 та 2020 роках.
Попри "багато букв та цифр", як для ФБ, рекомендую ознайомитися, згадати причини та врешті-решт усвідомлено зробити наступний крок під назвою "синхронізація українського та європейського ринків електроенергії".
ДОПИС ПЕРШИЙ
Всеукраїнська Енергетична Асамблея
3 грудня 2021 р.
ТАК ВИГЛЯДАЄ «РОБОТА З КОЛІС»
В ОЕС України на сьогодні все відносно збалансовано. Поки відносно тепло.
Імпорт електроенергії 400-800 МВт, в роботі 13-14 енергоблоків АЕС, води поки «не має», ТЕЦ за високої ціни на газ знизили навантаження з 2,5 ГВт в минулому році до 1,0 -1,2 ГВт, навантаження джерел ВДЕ коливаються разом з сонцем та вітром.
В нічні години в ОЕС України час від часу виникають, так звані, несумісні режими, коли вже немає кого розвантажувати, а в пікові години, якщо, що небудь трапиться не передбачуване – не має кого навантажувати.
Але баланс дуже крихкий.
Вугілля немає, третинного регулювання (резервування) тепловими електростанціями на вугіллі немає.
За останній тиждень вугілля на складах ТЕС зростає в основному за рахунок збільшення поставок. За останню добу склади зросли на 8 тис. тонн, залишок на 03.12.21 складає 410 тис. тонн. Надто замало.
Добове навантаження ТЕС по сумі генеруючих компаній в жовтні – листопаді залишається практично незмінним – нічний мінімум приблизно 3 ГВт, в вечірній пік – 5-5,5 ГВт та за робочу добу стабільно спалюють в середньому 48-52 тис. тонн вугілля. Такий режим на сьогодні одночасно є і мінімумом (за критеріями безпеки) і максимумом (за відсутності достатніх запасів на складах ТЕС).
У розрізі окремих генерацій в навантаженні великі перекоси. Центренерго поки лідер з мінімального навантаження серед інших генеруючих компаній за критерієм запасів вугілля на складах та недостатніх підходів вугілля.
Є імпорт електроенергії чи немає, 400 МВт чи 900 МВт, в роботі знаходяться 12 атомних блоків чи 14 – на роботу ТЕС та економію вугілля на ТЕС на сьогодні це майже не впливає, 48-52 тис. тонн вугілля спалюється в робочий день.
Такий режим роботи ТЕС оцінюється, як наближений до мінімально-оптимального за умовами критеріїв безпеки з первинного та вторинного регулювання. При 14 працюючих атомних блока для надійності не вистачає в резерві 3-4 вугільних енергоблоків, але запаси вугілля не пускають.
Приблизно так виглядає «робота з коліс» в ОЕС Україні – люба непередбачена зупинка атомного чи теплового енергоблока викликає збурення – чим замістити?
На сьогодні доступні три опції: газ, збільшення обсягу імпорту, обмеження споживання.
І ще в активі маємо важливий людський фактор: професіоналізм та відповідальність енергетиків.
В пасиві залишаються дійсні причини, що призвели до такого нестабільного та небезпечного стану ОЕС України під назвою «робота з коліс» взимку.
З ключовими показниками надійності ОЕС України Ви зможете ознайомитись за посиланням
ДОПИС ДРУГИЙ.
Всеукраїнська Енергетична Асамблея
4 грудня 2020 р.
Останній місяць першого повного року нового ринку електроенергії. Він же перший тестовий зимовий місяць
Або на що вплинуло і що очікувати від енергетиків в ОЗМ 2020/21.
Стислий аналітичний зріз від Всеукраїнської Енергетичної Асамблеї.
За 11 місяців ринок згенерував безпрецедентні та рекордні збитки та борги в оптовому сегменті ринку електричної енергії. Фінансове потрясіння та дефіцит коштів відчули на собі всі без виключення виробники електричної енергії, НЕК Укренерго, та Гарантований покупець.
Причин багато, але стисло їх можна описати як недосконалі правила разом з державно- адміністративним втручанням.
Запаси вугілля на складах теплових електростанцій, як один з базових критеріїв готовності до надійної роботи об’єднаної енергосистеми, накопичені достатні до настання ОЗМ 2020-21.
Станом на перше листопада 2020 року запаси вугілля складали 2,5 млн тон.
Натомість за результатами літньої ремонтної компанії електростанцій, як другого обов’язкового критерію надійності ОЕС, належна та своєчасна готовність енергоблоків не були забезпечені.
Одна з причин – дивись пункт перший.
На сьогодні і вже більше місяця теплова генерація працює з підвищеним навантаженням у зв’язку з затримкою пуску після планових ремонтів двох атомних блоків та аварійним ремонтом ще одного. І сама теплова генерація працює не надто надійно – аварійні зупинки перестали бути виключенням. Причина – дивись пункт третій з переходом на перший.
За листопад зі складів ТЕС спрацьовано 836 тис. тон вугілля, за три дні грудня ще 85 тис. Критичні запаси на Вуглегірській ТЕС – 21 тис тон, та Трипільскій ТЕС – 28 тис тон. З таким темпом до кінця грудня на складах вже буде менше 1 млн тон.
Зовні добовий баланс електроенергії в цілому виглядає майже ідеальним – споживачі отримують електроенергію скільки бажають, виробництво справляється, теплові та гідро маневрують, коли треба включаються та відключаються, зелених не обмежують, команд диспетчера на безоплатний примус виробників за «операційною безпекою» поменшало.
Але це тільки зовні.
Якщо зважити все перераховано вище, і якщо атомна генерація за якихось обставин затримається в ремонтах ще на довший час, а у теплової генерації не вистачить коштів на закупівлю вугілля, у тому числі імпортованого то стане зрозуміло, що в січні-лютому не можна виключати такі нештатні сценарії:
- часткове примусове обмеження споживання;
- заміщення вугілля дорогим газом;
- дорога аварійна допомога сусідів, у тому числі не дуже дружніх.
Як нівелювати ці ризики маємо знати вже сьогодні. Бо ціни на енергоносії в зиму традиційно ростуть. Як наприклад, ціна на вугілля марки АШ (Слов’янська, Луганська, Трипільська, Криворізька, Зміївська ТЕС) вже зросла з $40 до $67 за тону + доставка до кордону, перевалка, доставка по Україні.
Як варіант, можливо вже настає час поглядати, а що там у нас з запасами газу в газосховищах? На той непередбачуваний випадок, якщо спалимо все вугілля та вирішимо, що ліпше мати дуже дорогу газову електрику, ніж бути без неї взагалі.
Це якщо дуже стисло.
Але, що робити «на випадок» маємо визначити вже сьогодні.