Запровадження RAB-моделі в системі розподілу електроенергії в Україні

RAB-тарифиЕкспертна рада Міністерства енергетики України 21 липня 2020 р. заслухала презентацію дослідження «Запровадження RAB-моделі в системі розподілу електроенергії в Україні», здійсненого ДП Укрпромзовнішекспертиза».

Члени Ради погодились, що введення стимулюючого тарифоутворення (RAB-моделі) дозволить вирішити багато проблем української електроенергетики та створить стимули для інвесторів вкладати кошти в модернізацію електромереж та розвиток розподільчої інфраструктури.

Адже аварійність розподільчої системи сьогодні приводить до того, що українці сидять без світла найдовше в Європі – в середньому 700 хвилин на рік (SAIDI – індекс середньої тривалості відключень енергопостачання з вини електророзподільної компанії). За рівнем втрат електроенергії Україна також лідирує серед європейських країн. Щорічно ми втрачаємо близько 10% всього переданого електромережами струму. В грошовому еквіваленті – це 20 млрд грн на рік.

Наразі в Україні інвестують приблизно 230 доларів США на км мережі, а в Європі від 1 500 до 6 000 доларів США на км. Таким чином нашій країні треба піднятися хоча б до мінімального порогу інвестицій - 1500 доларів США на км мережі. За розрахунками ДП «Укрпромзовнішекспертиза», інвестиції такого порядку дадуть нам змогу розраховувати на суттєве зменшення індексу SAIDI. Натомість, в разі гострої недостатності інвестування в модернізацію електромереж, як це відбувається зараз, індекс SAIDI продовжить погіршуватись і в 2030 році перевищить 900, що означатиме загальну нестабільність енергомереж і високу ймовірність техногенних аварій.

Потреба в інвестиціях в модернізацію розподільчих електромереж в Україні до 2030 року оцінюється щонайменше в 12,5 млрд дол, що в 5 разів перевищує показник попередніх 10 років. Час відсутності електроенергії коштує нашій економіці 30 млн євро, оскільки година простою промислових об'єктів в Україні коштує 20,4 тис євро.

В ході обговорення результатів дослідження ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Експертна рада дійшла висновку про те, що Україна потребує запровадження RAB-регулювання за європейським зразком, що передбачає єдину базу активів та ставку доходності на рівні середньозваженої вартості капіталу. Водночас, поточний проект моделі переходу на стимулююче регулювання, запропонований НКРЕКП, не створює інвестиційну привабливість для галузі. Натомість він має потенційний негативний вплив на галузь, оскільки передбачає створення більш жорстких стимулів для компаній-операторів, але разом з тим не забезпечує необхідних стимулів та обсягу інвестицій.

RAB-модель, заснована на практиці європейських країн, має визначати норму дохідності на рівні WACC з перерахунком раз на рік, або перед початком регуляторного періоду.
Позитивними наслідками суттєвого оновлення інфраструктури електромереж від запровадження такої моделі RAB-регулювання стане:
• покращення рівня якості електропостачання побутовим та непобутовим споживачам (зниження рівня аварійності, SAIDI);
• полегшення процесу приєднання до електричних мереж;
• зростання інвестиційно привабливості країни (простота приєднань є складовою рейтингу Doing Business),
• підвищення надійності та безперебійності електропостачання для промисловості;
• здешевлення послуг із розподілу електроенергії для споживачів у середньостроковій та довгостроковій перспективі завдяки суттєвому зниженню втрат в мережах, вартість яких оплачується споживачами.
Відповідно до прогнозів, перехід на RAB-регулювання забезпечить щорічне зростання податку на прибуток, що призведе до додаткових надходжень до бюджету країни і регіонів в обсязі близько 3,9 млрд грн (90% до державного бюджету, 10% в місцевий бюджет). Крім того, збільшення обсягу капітальної реконструкції мережевої інфраструктури при переході на RAB-регулювання призведе до збільшення ВВП на 12,7 млрд грн.

Оцінка державних ОСР (обленерго) з огляду на перехід на RAB регулювання забезпечить більш вигідні для держави умови продажу активів. Держбюджет отримає додатково 10-14 млрд грн, це також додатково забезпечить 31 тис робочих місць в суміжних галузях і згенерує близько 4 млрд грн податків.

За підсумками засідання експерти висловили пропозицію викласти результати обговорення в протоколі Експертної ради, де також зазначити доцільність врахування європейського досвіду щодо впровадження RAB-регулювання в Україні, та рекомендувати Міністерству енергетики спрямувати протокол до НКРЕКП.

Експертна рада Міненерго України

За темою:

Обговорення методології RAB-тарифу від НКРЕКП

Energy Club про методику переходу на RAB-тариф

Експертна рада Мінекоенерго

Може зацікавити

Юрій Саква про ринок електроенергії
Взимку можливі три сценарії відключень