Як відомо, однією з найбільш гострих проблем на енергетичному ринку України є необхідність врегулювання відносин з інвесторами у відновлювальні джерела енергії (ВДЕ).
Чи могли ми спрогнозувати, що фінансові наслідки бурного старту зеленої енергетики в 2016 -2017 роках стануть непідйомними для споживачів вже в кінці 2019 року? Могли, але не зробили. Тепер де факто стоїмо на порозі «зеленого дефолту».
Чи могли ми передбачити такий сценарій, а також технічні аспекти в прийнятому під овації Закону про ринок електричної енергії в 2017 році, а потім в Енергетичній Стратегії до 2035 року? Могли, але не зробили. І за технічними аспектами об’єднана енергосистема виявилася неспроможною прийняти частку зеленої енергії навіть 10% у загальному виробництві електроенергії. Але, попри все, законодавчо взяли обов’язок прийняти та оплатити «зелену енергію».
Чи є вихід з такої непростої ситуації? Вважаємо так, є.
Сектор відновлюваної енергетики, в який лише міжнародні компанії інвестували близько 2,5 млрд євро, можна вважати одним з прикладів успішних історій про залучення іноземних інвестицій в Україні.
Протягом багатьох років проекти з розвитку ВДЕ успішно підтримують економічне зростання України завдяки прямим іноземним інвестиціям і тому ми підтримуємо дії Уряду, спрямовані на якнайшвидше підписання на добровільних засадах меморандуму про взаємне порозуміння із інвесторами.
У цьому зв’язку Асамблея також висловлює підтримку пропозицій, викладених у зверненні інвесторів, яка включає в себе компромісні кроки, спрямовані на добровільну значну реструктуризацію «зелених» тарифів.
Взаємний прояв готовності інвесторів та Уряду України до співпраці з метою винайдення компромісного рішення дозволить забезпечити гармонічний розвиток галузі на найближчі роки.
Також, Асамблея вважає, що вибраний сторонами шлях переговорів, хай і непростих, є свідченням позитивного сигналу для інвесторів, адже вживаються всі заходи задля збереження інвестицій та вирішення всіх нагальних питань шляхом досягнення консенсусу без застосування практики вирішення спорів у міжнародних арбітражах.
За всіх обставин, громадська спілка «Всеукраїнська Енергетична Асамблея» закликає уряд України якнайшвидше реалізувати досягнуті домовленості та підписати Меморандум з інвесторами у ВДЕ, як одну з необхідних передумов фінансово-економічного збалансування роботи енергосистеми.
За темою: